Trzech oskarżonych za zabójstwo dwudziestolatka

Trzy osoby, Konrad M., Łukasz R. i Kamil W., zostały skazane przez Sąd Okręgowy w Płocku w kwietniu 2022 roku na karę dożywotniego więzienia za porwanie i zabójstwo 20-letniego Rafała Cybarta. Wszyscy trzej odwołali się jednak od wyroku i we wtorek 14 marca przed Sądem Apelacyjnym odbyła się rozprawa, której część została utajniona. Rafał pracował jako dostawca w pizzerii na Podolszycach w Płocku, kiedy został porwany i zamordowany 27 stycznia 2020 roku, po otrzymaniu telefonu od znanych mu osób, które zamówiły pizzę. Pomimo tego, że inny doręczyciel był już na miejscu, Rafał zrealizował zamówienie.

W dniu 14 marca 2023 roku w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi odbyła się rozprawa dotycząca sprawy Konrada M. Ze względu na wniosek obrońców część rozprawy odbywała się jednak przy drzwiach zamkniętych, dlatego nie możemy przedstawić pełnej relacji z przebiegu wtorkowych obrad.

Podczas rozprawy przed Sądem Okręgowym w Płocku adwokaci Konrada M. próbowali wykazać, że ich klient może cierpieć na zaburzenia ze spektrum autyzmu, a konkretnie na zespół Aspergera. Konrad M. przeszedł sześciotygodniową ocenę specjalistów z Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choroszczy. Biegli stwierdzili, że Konrad M. był zdrowy na umyśle, zdolny do zrozumienia konsekwencji swoich działań, a osoby z zespołem Aspergera nie przejawiają takich zachowań. Zasugerowali, że oskarżony udawał niepoczytalność.