Co to jest wiata garażowa? Wszystko, co musisz wiedzieć o stawianiu wiaty 

Wiata garażowa jest tańszą alternatywą dla garażu murowanego. Dzięki niej zabezpieczysz swój samochód przed deszczem i śniegiem. Dodatkowo wiata, w przeciwieństwie do garażu, nie wymaga pozwolenia na budowę i generuje mniejsze koszty przy realizacji projektu.

Czy na wiatę garażową trzeba mieć pozwolenie?

Wiata garażowa, czyli wiata na samochód, z zasady nie wymaga pozwolenia na budowę. Kwestia ta jest regulowana przez Ustawę Prawo Budowalne z dnia 7 lipca 1994 roku. Po nowelizacji ustawa pozwala na wybudowanie garażu wolnostojącego, w tym także wiaty garażowej do 50 m2 bez pozwolenia na budowę. Osoba planująca postawienie takiego obiektu na swojej posesji ma tylko obowiązek zgłoszenia faktu budowy w odpowiednim urzędzie.

Rodzaje wiat garażowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli gotowych wiat garażowych:

  • drewniana wiata garażowa – najpopularniejsze są drewniane wiaty garażowe, które są jednym z najtańszych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu impregnatów konstrukcja taka będzie odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i wilgoci.
  • wiata garażowa drewniana z PCV – drugim często wybieranym rodzajem wiat są modele zbudowane z drewna i PCV. W takim przypadku konstrukcja boczna składa się z elementów drewnianych, a dach może być pokryty materiałem PCV lub dachówką ceramiczną.
  • wiata garażowa aluminiowa – jednak największą odpornością na czynniki zewnętrzne charakteryzuje się wiata wykonana z aluminium. Konstrukcja jest wykonana z aluminium i stali ocynkowanej. Jednak modele te są jednocześnie dużo droższe od pozostałych.

Jaką wiatę garażową wybrać?

Decydując się na wiatę garażową, warto zastanowić się nad swoimi wymaganiami wobec konstrukcji i wytrzymałości obiektu. Do najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając wiatę garażową, należą:

  • Materiał, z którego wiata została wykonana – powinien być odporny na czynniki atmosferyczne, a także na promienie UV.
  • Sposób montażu wiaty – to ważne zwłaszcza wtedy, gdy decydujmy się na wiatę do samodzielnego montażu. Najlepiej wybrać taką, której postawienie jest proste i nie wymaga skomplikowanych narzędzi
  • Łatwość w utrzymaniu czystości, pielęgnacji i konserwacji.
  • Konstrukcja wiaty powinna być wytrzymała, trwała i stabilna. Najmocniejsze są wiaty osadzone na czterech łapach.

Wiata garażowa – dlaczego warto wybrać?

Postawienie wiaty garażowej na posesji przynosi wiele wymiernych korzyści. Przede wszystkim taki obiekt zadaszony stanowi doskonałą ochronę pojazdu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak śnieg, deszcz czy mróz. Dodatkowo zakup takiej konstrukcji jest dużo niższy niż budowa garażu murowanego. Wybierając takie  rozwiązanie, unikamy również skomplikowanych formalności związanych z budową nowego obiektu.

Wiata garażowa to tania i prosta alternatywa dla garażu. Dzięki niej ochronimy auto przed deszczem i śniegiem.