Ćwiczenia strażaków w siedzibie urzędu – symulowany pożar i ewakuacja

Pożar wybuchł w budynku urzędowym, co skutkowało natychmiastową reakcją kilku jednostek straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia. W trakcie akcji strażacy musieli ewakuować budynek, a także udzielić pomocy dwóm osobom, które odnaleźli wewnątrz poszkodowanego budynku.

Alarm o wybuchu pożaru popłynął do dyżuru Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu. Zgłoszenie dotyczyło budynku Urzędu Gminy w Szczutowie, mieszczącego się w powiecie sierpeckim. Na miejsce skierowane zostały dwa zastępy – jeden z JRG w Sierpcu oraz drugi z OSP w Szczutowie.

Podczas prowadzonych działań strażacy znaleźli wewnątrz budynku dwie osoby potrzebujące pomocy. Ratownicy ewakuowali poszkodowanych z pełnego dymu budynku, udzielili im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a następnie zlokalizowali i ugasili źródło pożaru – informuje OSP.

Zgodnie z informacjami strażaków, źródło pożaru znajdowało się w jednym z pomieszczeń biurowych na piętrze budynku. Po tym, jak udało się uporać z ogniem i dokładnie sprawdzić budynek, został on oddymiony i przekazany zarządcy.

Czytając powyższy opis, można pomyśleć, że był to rzeczywisty pożar – jednak była to tylko symulacja, która odbyła się na początku czerwca. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy między jednostkami straży pożarnej.

Strażacy z OSP Szczutowo podkreślają również, że było to doskonałe doświadczenie dla pracowników urzędu, którzy mogli przypomnieć sobie właściwe zachowanie oraz zasady ewakuacji w sytuacji wystąpienia pożaru.

Po przyjeździe na miejsce strażacy stwierdzili, że pożar ogarnął pomieszczenia na piętrze budynku, które już były prawie całkowicie ewakuowane. Z powodu silnego zadymienia dwie roty gaśnicze musiały wejść do wnętrza budynku, aby zlokalizować źródło pożaru – informują ochotnicy z OSP Szczutowo.