W nadchodzących tygodniach mieszkańcy miasta mogą spodziewać się zmian w organizacji ruchu na kluczowych skrzyżowaniach. Nowe rozwiązania dotyczą al. Kilińskiego z al. Jachowicza oraz skrzyżowań al. Piłsudskiego z ulicami Dworcową i Otolińską, a mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz płynności ruchu. Przyjrzyjmy się, co to oznacza dla kierowców i pieszych.
Innowacyjne sygnalizatory dla pieszych
Na przejściu dla pieszych pomiędzy Stanisławówką a byłym budynkiem ZUS, zostaną zamontowane nowoczesne sygnalizatory. Urządzenia te będą wyraźnie pokazywać kierowcom jadącym w stronę centrum, jakie światło mają piesi. Dotychczas kierowcy często byli zdezorientowani, co prowadziło do opóźnień. Nowe sygnalizatory mają zwiększyć płynność i bezpieczeństwo ruchu.
Zmiany w układzie pasów ruchu
Kierowcy korzystający z al. Kilińskiego muszą przygotować się na nową organizację pasów. Obecnie dostępne dwa pasy: lewoskręt do centrum i prawoskręt w stronę Międzytorza, zostaną zmodyfikowane. Prawy pas będzie służył do skrętu w obu kierunkach, podczas gdy lewy pas pozostanie wyłącznie dla lewoskrętu. Dodatkowo, dla kierowców skręcających w prawo, zostanie wprowadzona zielona strzałka, co ma przyspieszyć przepływ ruchu.
Skrócenie cyklu sygnalizacji świetlnej
Cykl sygnalizacji świetlnej, dotychczas wynoszący 135 sekund, zostanie skrócony do 93 sekund. Taka zmiana ma na celu zwiększenie dynamiki przejazdu przez skrzyżowania, co powinno zmniejszyć czas oczekiwania na zielone światło oraz zredukować frustrację kierowców.
Realizacja tych zmian, obejmująca instalację nowych sygnalizatorów, oznakowanie poziome oraz wymianę sterowników sygnalizacji świetlnej, zostanie dokonana przez Miejski Zarząd Dróg. Całkowity koszt projektu wyniesie 306 tys. zł. Prace rozpoczną się 17 listopada, a ich zakończenie planowane jest na najpóźniej 15 grudnia. W trakcie prac można spodziewać się pewnych, choć niewielkich utrudnień. Na przykład, podczas montażu sygnalizatorów na północnym pasie al. Jachowicza, kierowcy będą musieli korzystać z jednego pasa ruchu. Dodatkowo, w czasie wymiany sterowników sygnalizacji, niektóre światła mogą tymczasowo nie działać.
Podsumowując, mieszkańcy miasta powinni być gotowi na nadchodzące zmiany w organizacji ruchu. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i usprawnienie płynności ruchu, co z pewnością przyniesie korzyści wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Źródło: Urząd Miasta Płocka
