Jak wybrać dobre firany?

Urządzając salon, najczęściej myślimy o kolorze ścian, meblach, dodatkach tj. dywany, obrazy. Czasem pomyślimy o umieszczeniu w nim roślin, ozdób tj. ramki na zdjęcia, wazony czy bibeloty. Ale na samym końcu myślimy o ozdobie okna. Tymczasem odpowiednio dobrane firany mogą albo zaprzepaścić nasze wcześniejsze starania aranżacyjne lub też je wzmocnić. Dobrze dobrana firana może też nadać wrażenia głębi, powiększać małe pomieszczenie czy rozświetlać niewielką przestrzeń. Jak zatem wybrać firany do sypialni? Na co należy zwracać uwagę?

Podstawy o firanach

Podejście do zdobienia okien zależne jest właściwie od danej kultury i kraju. W Skandynawii powszechne są przestrzenie otwarte, luźne, a okna nie posiadają specjalnych ozdób. W Polsce, trudno sobie właściwie wyobrazić okna w domu lub mieszkaniu bez firanki i ewentualnie zasłon. Bez firan, okno wydaje się nam puste i jakieś obce.

Same firanki mogą mieć wiele różnych funkcji. Po pierwsze nadają wnętrzu przytulności, poza tym mogą też nadawać domowi elegancji i dopełniać nasze wnętrze. Inną ich funkcją jest odseparowanie od wzroku osób postronnych, zwłaszcza gdy mieszkamy na parterze lub nasze okna znajdują się stosunkowo blisko okien sąsiada z bloku obok. Stanowią także ochronę przed słońcem.

Firany mogą być wykonane z wielu różnorodnych materiałów tj. tiul, woal, koronka, gipiura, orgaza, markizeta, żakard. Mogą mieć też różny kształt: krótka, z falbanką, długa jak zasłony, firany ściągnięte trzykrotnie. Firany mają też różne sposoby wykończenia np. zakład prosty do żabek, szelki, agrafki, tunele czy okute otwory.

Jak wybrać długość?

Zanim wybierzemy firany do sypialni, warto wiedzieć, że dobór odpowiednej długości to podstawa. Należy zmierzyć długość okna, szerokość karnisza. Wysokość mierzymy od umocowania haczyków lub żabek, nie zaś od umocowania samego karnisza.

Firanki muszą mieć większą szerokość od karnisza. W przypadku firan marszczonych, powinna być ona dwukrotnie szersza. Wzór determinuje wielkość. Ale równie ważne jest także praktycyzm tj. wymiary okien oraz wielkość danego pokoju. Mając to na uwadze, możemy dobierać firany do parapetu, kończących się pod nim lub do podłogi.

Funkcjonalność to główny aspekt doboru długości. Jeśli na parapecie masz piękne kwiaty, wymagające ekspozycji – zdecyduj się na krótsze opcje. Wybierz je także zimą, tak by firanka nie zakrywała grzejnika. Jeśli masz drzwi balkonowe w salonie, zdecyduj się na wariant długi, oddzielający okna od drzwi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Jeśli dręczy cię pytanie jak wybrać firanki to wiedz, że najlepiej jest pamiętać o kilku praktycznych aspektach.

Firanki muszą być funkcjonalne, ich długość i szerokość dobrana do okna, wzór dopasowany do stylu wnętrza, powinny być dopasowane do wielkości pokoju oraz jego przeznaczenia. Inny styl i długość sprawdzi się bowiem w kuchni, a inny w sypialni.

Przede wszystkim, jeśli masz niewielką sypialnię, postaw na firany firany krótsze, jeśli masz przestrzeni nieco więcej – nie bój się firan długich i eleganckich. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie – dobrym rozwiązaniem będą jasne, rozświetlające tkaniny i barwy. Jeśli potrzebujesz nieco pomniejszyć salon, wybierz żywe kolory, gęste wzory lub tkaniny połyskliwe.

A co ze stylem? Jeśli kochasz minimalizm, postaw na firany organtynę lub tiul bez wzorów. Jeśli w sypialni masz jasne, białe ściany firany mogą być kolorowe lub wzorzyste. Jeśli natomiast twoje pomieszczenie jest mocne, o zdecydowanych kolorach, lepiej sprawdzą się firanki jasne i gładkie. Do wnętrza klasycznego, drewnianego dobierz firany koronkowe z jednym wzorem.