Co z udziałem Rosji na igrzyskach?

Prezydent Wołodymyr Zełeński oświadczył, że Ukraina ustanowiła sankcje na sektor energii jądrowej Rosji. Ponadto powiedział, że Kijów podjął pewne działania, aby nie dopuścić Rosji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich.

Ukraiński prezydent wspomniał również, że rząd wysłał listy do organizacji finansujących Olimpiadę, które „z pewnością nie są chętne, aby ich szacunek i poparcie były wykorzystywane do nagłaśniania wojny”.

Wołodymyr Zełeński oświadczył, że Ukraina i Unia Europejska zawarły kluczowe porozumienia dotyczące energetyki, a UE jest gotowa dostarczać Ukrainie surowce energetyczne. Mówiąc o sytuacji na froncie, ukraiński prezydent przyznał, że jest ona trudna, zwłaszcza w obwodzie donieckim, gdzie dochodzi do starć. Wspomniał, że wiele danych wskazuje na to, że okupanci chcą w lutym (na pamiątkę rozpoczęcia agresji na pełną skalę) zrobić coś znaczącego. W związku z tym wywierają presję na wielu frontach, a także w sferze cyfrowej. Pomimo trudności, Zełeński nalegał, że muszą stanąć i walczyć, ponieważ nie mają innego wyboru, jak tylko chronić siebie i triumfować.