Big Festivalowski: Festiwal sztuki pozytywnej w Płocku

Na miłośników kina i stand-upu czeka nie lada gratka w postaci drugiej edycji Big Festivalowskiego – festiwalu sztuki pozytywnej, który odbędzie się w Płocku (woj. mazowieckie). Jeszcze dziś wieczorem zacznie się ten trzydniowy festiwal, którego otwarciem będzie modowy pokaz Szlafroki oraz seans filmowy „Big Lebowski”.

Inspiracją do stworzenia Big Festivalowskiego, którego debiutancka edycja miała miejsce w 2022 roku, jest ikoniczny film komediowy „Big Lebowski” z 1998 roku. Film autorstwa braci Joela i Ethana Coenów opowiada historię głównego bohatera Jeffreya „The Dude” Lebowskiego.

Festiwal zaprasza wielu zaproszonych aktorów, reżyserów i twórców humorystycznych. W ramach wydarzeń festiwalowych odwiedzający będą mogli zwiedzić Muzeum Memów – to unikalne miejsce zostało otwarte w płockim Novym Kinie Przedwiośnie podczas pierwszej edycji festiwalu, jako pierwsze tego typu muzeum w Europie i drugie na świecie po Hongkongu. Oprócz tego, dostępna będzie Dude’s Zone oraz Klub Festivalowski utrzymany w stylu Nowego Jorku lat 70. XX wieku. Planowane są również panel dyskusyjny na temat możliwości nauki komedii oraz warsztaty związane z aktorstwem, pisanie komedii oraz fotografią.

Nagrodę za całokształt twórczości na tym festiwalu otrzyma renomowany aktor Jerzy Stuhr. W trakcie festiwalu zostanie przeprowadzony pokaz filmów, które były reżyserowane przez Stuhra lub gościły go wśród swojej obsady.

Gala otwarcia drugiej edycji Big Festivalowski zacznie się dzisiaj wieczorem na Starym Rynku w Płocku, przy występach Pokazu Mody – Szlafroki i projekcji „Big Lebowski”. Na zakończenie festiwalu sztuki pozytywnej, koncert muzyki filmowej odbędzie się w niedzielę wieczór, a jego scenerią będzie płocka Szkoła Muzyczna.

Komplet informacji dotyczących programu festiwalowego i szczegółów poszczególnych wydarzeń można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.