Profilaktyka przeciw bakterii Legionella w Płockich Wodociągach

Ostatnie doniesienia o wykryciu bakterii Legionella w sieci wodnej na południu kraju skłoniły zarząd Płockich Wodociągów do podjęcia działań profilaktycznych. Szczegółowe badania wody z miejskiego systemu dystrybucji zostały zlecone, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność tej szkodliwej bakterii. Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, spółka rozpoczęła także profilaktyczne płukanie i dezynfekcję sieci.

Oficjalny komunikat od Justyny Piotrowicz, rzeczniczki prasowej Płockich Wodociągów, wyjaśnia dalsze szczegóły akcji. Podczas konferencji prasowej odbywającej się we wtorek, Piotrowicz podkreśliła, że wszystkie te działania miały charakter zapobiegawczy. Badania mają na celu wykrycie ewentualnej obecności bakterii Legionella, a równocześnie narzucona dezynfekcja sieci ma na celu zapewnienie jak najwyższej jakości dostarczanej wody.

Potwierdziła również, że zebrano trzy próbki wody z różnych obszarów miasta do przeprowadzenia niezbędnych testów. Wyniki tych badań, które zostały zlecone przez spółkę, będą dostępne za 11 dni i zostaną odpowiednio ujawnione. Poinformowała również o istnieniu rocznego planu profilaktycznego płukania i dezynfekcji sieci, który jest rutynowo realizowany przez spółkę.

Mimo braku prawnej konieczności prowadzenia takich badań, zarząd Płockich Wodociągów zdecydował się na tę krok w ramach reakcji na pojawienie się bakterii Legionella w południowej części Polski. Zaznaczono również, że mimo początkowych obaw, bakteria Legionella nie jest przenoszona drogą pokarmową poprzez picie wody. Zarażenie może nastąpić jedynie poprzez inhalację drobnoustrojów zawartych w aerozolu – drobnych kropelek powstałych podczas rozbijania się strugi wody.