Zanurzenie w sztuce małżeństwa Themersonów – festiwal w Płocku

Stefan i Franciszka Themersonowie, urodzeni w Płocku, są znani jako jedni z pionierów nowoczesnej kinematografii, a także jako literaci i twórcy szeroko pojętej sztuki. Do nadchodzącej niedzieli, entuzjaści kultury mają okazję na pogłębienie swojej wiedzy o dorobku tych wybitnych artystów.

Festiwal zainaugurował się happeningiem dla dzieci ze szkół płockich, który odbył się na ulicy noszącej nazwisko Themersonów. Jak wyjaśniała Eliza Łabarzewska z Młodzieżowego Domu Kultury w Płocku, celem akcji było umożliwienie uczniom doświadczenia procesu twórczego oraz poznanie dzieł Themersonów. Beata Szczodrowska, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Płocku, podkreśliła wartość tego typu eventów dla edukacji dzieci w zakresie sztuki.

Maciej Woźniak z Książnicy Płockiej podkreślał wszechstronność talentów małżeństwa Themersonów. Stefan, urodzony w 1910 roku w Płocku, był przedwojennym emigrantem do Wielkiej Brytanii. Zasłynął jako autor literatury dla dzieci, filozof, a przede wszystkim jako innowator kinematografii, który inspirował m.in. Romana Polańskiego. Jego żona, Franciszka, była uznaną malarką i współtwórczynią publikacji, które powstawały przy współpracy z mężem. Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki podkreślała nieoceniony wpływ małżeństwa na rozwój europejskiej kultury w zakresie literatury, filmu, muzyki, malarstwa i grafiki.

Festiwal jest organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Młodzieżowy Dom Kultury, Płocką Galerię Sztuki oraz Książnicę Płocką. Eksponaty związane z życiem i twórczością Themersonów zgromadzone są również w Muzeum Mazowieckim.