Nowoczesne roboty wspomogą rehabilitację w Płockim Zakładzie Opieki Zdrowotnej

W Szpitalu Świętej Trójcy, prowadzonym przez Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej, zagościła innowacyjna technologia. Do placówki trafił sprzęt rehabilitacyjny wykorzystujący najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki. Wartość tej inwestycji wynosi pół miliona złotych.

Fizjoterapeuci z pododdziału rehabilitacyjnego tego płockiego szpitala zaczęli już korzystać z nowego sprzętu. Głównym celem jego zastosowania jest pomoc w leczeniu różnych urazów i schorzeń kończyn, a także wsparcie dalszych etapów rehabilitacji pacjentów.

Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, podkreślił podczas prezentacji nowych urządzeń, że ostatnie lata to okres intensywnych działań mających na celu poprawę jakości i komfortu leczenia w Szpitalu Świętej Trójcy. Wśród realizowanych inwestycji wymienił remonty oddziałów, termomodernizację placówki i poradni oraz najnowszy zakup – roboty do rehabilitacji.

Wśród nowych nabytków znalazł się robot Luna EMG, który ma na celu wspieranie kinezyterapii, czyli leczenia poprzez ruch. Jak dowiedzieliśmy się, maszyna ta pomaga w zwiększeniu zakresu ruchu stawów i siły mięśniowej. Jej działanie wspomaga również budowę koordynacji ruchowo-wzrokowej. Robot jest szczególnie przydatny po operacjach barków, kolan, bioder czy stóp. Działa na zasadzie rejestrowania nawet najsłabszych sygnałów z kończyn pacjenta, co pozwala na pomoc osobom z osłabieniem lub zanikiem mięśni.

Na liście nowego sprzętu znajduje się także Artromot, używany do mobilizacji stawu barkowego. Dzięki niemu pacjenci mogą uniknąć uszkodzeń wynikających z długotrwałego unieruchomienia rąk. To inteligentne urządzenie zapamiętuje indywidualne ustawienia dla każdego pacjenta. Dodatkowo, szpital w Płocku został wyposażony w dwie szyny służące do usprawnienia stawu barkowego i łokciowego oraz górnych i dolnych partii ciała.

Wśród nowych urządzeń znajduje się również Salus – aparat do głębokiej elektrostymulacji, który jest w stanie przenikać tkanki do głębokości 10 cm, precyzyjnie docierając do obszaru wymagającego leczenia.

Daria Domosławska, radna miasta Płocka i fizjoterapeutka, podsumowuje: „Uzyskaliśmy bardzo nowoczesny sprzęt, który zwiększy efektywność terapii. To nieocenione wsparcie dla kadry naszego szpitala”.

Środki na zakup sprzętu, w sumie blisko 500 tys. złotych, pochodziły z funduszy ministerstwa zdrowia.