Płock otrzymuje 777 milionów złotych dotacji unijnej: podsumowanie i plany na przyszłość

Do Płocka trafiło blisko 777 mln zł z funduszy unijnych, z czego największa część została zainwestowana w różne projekty, a mniejsza suma przeznaczona na inicjatywy społeczno-edukacyjne. Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, na konferencji prasowej zapowiadał już wykorzystanie kolejnej perspektywy unijnej.

Andrzej Nowakowski, od chwili objęcia stanowiska prezydenta miasta, wspólnie z zespołem współpracowników, zdobył dla miasta ogromne środki. Kwota 686 mln zł to wsparcie na inwestycje, natomiast reszta to finansowanie projektów społeczno-edukacyjnych. Podczas konferencji prezydent podkreślał, że od 2010 roku do Płocka trafiło niemalże 777 mln zł z funduszów unijnych.

Wkład własny Płocka wyniósł ponad pół miliarda złotych. Jak zapowiedział prezydent miasta, teraz nadszedł czas na korzystanie z nowej perspektywy unijnej. Już podpisane zostały umowy umożliwiające dofinansowanie budowy dwóch żłobków, które po uruchomieniu udostępnią około 200 nowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Płock planuje również pozyskanie dodatkowych funduszy unijnych na projekty takie jak: przebudowa ulicy Przemysłowej, jej przedłużenie na wysokości Trzepowa czy budowa kładki rowerowej pod mostem imienia Legionów Piłsudskiego. Plany urzędu są jednak znacznie szersze i obejmują również takie projekty jak budowa wiaduktu nad rondem Wojska Polskiego czy druga nitka ulicy Wyszogrodzkiej (na odcinku od Zielonego Jaru do Imielnicy).

Wkrótce rozpoczną się także prace nad dwoma odcinkami dotychczasowo remontowanych dróg Szczawin Kościelny – Smolenta – Korzeń oraz Gąbin – Lipińskie. Starostwo zapewnia, że te inwestycje mają na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy mieszkańców powiatu. Jednym z tych projektów jest modernizacja drogi powiatowej nr 1451W Szczawin Kościelny – Smolenta – Korzeń, która realizowana jest w trzech etapach przy udziale środków zewnętrznych z Rządowego Funduszu Polski Ład, Budżetu Województwa Mazowieckiego i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ostatni, 0,924 km odcinek tej drogi jest w trakcie remontu. Wartość tej inwestycji to ponad pół miliona złotych (z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi prawie 550 tys. zł), a prace mają zakończyć się do 7 września.

Drugim projektem jest przebudowa drogi powiatowej nr 2987W Gąbin – Lipińskie, gdzie wykonany zostanie 0,5 km odcinek. Koszt prac to ponad 197 tys. zł, a inwestycja ma być gotowa do 7 lipca. Podziękowania dla dyrektora Marcin Błaszczyka i pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku za koordynowanie inwestycji skierował starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz.