Otwarto nowe miejsca postojowe w centrum Płocka, ale kontrowersje budzą godziny ich dostępności

Przy al. Kilińskiego 4 w Płocku, przed Zespołem Szkół Technicznych, znajduje się parking dla autobusów, który częściej niż nie jest pusty. Właściciele samochodów osobowych zaczęli korzystać z tego miejsca, mimo że był to czyn nielegalny, narażający na karę w wysokości 100 zł i 1 punkt karny. Parking powstał trzy lata temu i był przeznaczony dla autobusów turystycznych odwiedzających Płock, w tym popularne zoo. Dodatkowo, niedaleko zoo zbudowano drugi parking z widokiem na Wisłę mogący pomieścić ponad 120 samochodów.

Ze względu na olbrzymią przestrzeń „Siedemdziesiątki”, prawie zawsze pustą, kierowcy samochodów osobowych zaczęli tu zostawiać swoje pojazdy. Ci, którzy mieszkali albo pracowali nieopodal, chcieli skorzystać z tej wygodnej możliwości parkowania. Niemniej jednak, Straż Miejska była czujna i interweniowała, grożąc sankcjami.

– Mieszkam około 100 m od tego parkingu, a do pracy dojeżdżam co dzień 30 km z miejscowości położonej poza Płockiem – wyznaje pani Anastazja. – Codziennie borykam się z problemem znalezienia miejsca parkingowego, a tymczasem tuż obok jest pusty, wielki plac!

Radny Łukasz Chrobot niedawno zwrócił się z interpelacją o udostępnienie tego parkingu dla lokalnych mieszkańców. – Wielokrotnie otrzymywałem prośby o umożliwienie parkowania na tym obszarze od mieszkańców Osiedla Kolegialna. Uważają oni, że jest to możliwe, ponieważ w godzinach popołudniowo-nocnych parking jest najczęściej pusty, gdyż autokary nie stacjonują na nim przez całą dobę – podkreślał radny.

Na takie sugestie odpowiedział wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz: – W ubiegłym roku Wydział Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego opracował projekt zmiany stałej organizacji ruchu. Zakłada on wprowadzenie tabliczki „strefa ograniczonego postoju” pod znakiem B-39, która umożliwia parkowanie pojazdów w godzinach od 18:00 do 6:00.