Radny miejski apeluje do władz Płocka o przesadzenie drzew z Ronda Wojska Polskiego na płockie osiedla

Łukasz Pietrzak, radny miejski w Płocku, wystąpił do lokalnej administracji z wnioskiem o przemieszczenie kilkudziesięciu drzew rosnących na terenie zieleni przy Rondzie Wojska Polskiego. Radny chciałby, aby te rośliny znalazły nowe miejsce na osiedlach Podolszyce i Zielony Jar. To działanie wynika z troski o miejską zieleń.

W swoim liście Pietrzak zwraca uwagę na konieczność zaplanowania działań mających na celu przesadzenie około 30 drzew, które zostały posadzone w ubiegłym roku na pasie zieleni oddzielającym jezdnie obwodnicy przy rondzie Wojska Polskiego. Radny jest zadowolony z informacji o planowanej budowie wiaduktu nad tym miejscem, jednak nie zamierza pozwolić na marnowanie drzew.

Drogocenne rośliny są jeszcze młode, co stwarza możliwość ich przeniesienia w inne miejsce. Radny podkreśla, że powinno to nastąpić jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku. Łukasz Pietrzak proponuje posadzenie drzew w najbliższych ich obecnej lokalizacji osiedlach Podolszyce i Zielony Jar.

Planowana budowa wiaduktu nad Rondem Wojska Polskiego była już omawiana kilka tygodni temu, z uwzględnieniem obecnych tam rosnących drzew. Nowy wiadukt pozwoliłby na płynniejsze przekierowanie ruchu tranzytowego z mostu w stronę ulicy Otolińskiej, co mogłoby również poprawić bezpieczeństwo na drodze, znanej z częstych kolizji i wypadków.

W 2023 roku posadzono tam nie tylko 30, ale aż 64 drzewa. Jak się okazało po konsultacjach z ratuszem, były to dość duże już klony pospolite (20 sztuk), klony czerwone (18), jarzęby mączne (6) oraz lipy drobnolistne (20). Urząd Miasta Płocka już odpowiedział na interpelację radnego.