Na ścieżkach przyrodniczych Jaru Rzeki Rosicy: interaktywne zwiedzanie z ekspertem

Stowarzyszenie zaDRZEWieni we współpracy z grupą Płock dla Drzew szczególnie zaprasza wszystkich miłośników przyrody na niezapomniane spotkanie. Wydarzenie to, zaplanowane na 22 czerwca o godzinie 18:00, to niesamowita okazja do uczestnictwa w spacerze prowadzonym przez Michała Książka, po malowniczym Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym Jaru Rzeki Rosicy.

Celem inicjatywy pod nazwą DZiK jest podkreślenie znaczenia dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego miasta. Chcemy ujawnić mniej znane, dzikie strony naszej miejskiej dżungli, pokazać ich urok i różnorodność. Pragniemy również zwrócić uwagę na zagrożenia, które mogą na nie czyhać, a za które często odpowiadają mieszkańcy, choć nie zawsze do końca są tego świadomi. Jeśli potraktujemy tę przestrzeń jak gościnną ziemię i zachowamy spokój, być może uda nam się usłyszeć śpiew lub zobaczyć jednego z jej pięknych mieszkańców.

Prowadzącym naszą eksplorację będzie Michał Książek, wielozawodowiec: poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog. Autor znanych i pamiętnych reportaży takich jak „Jakuck. Słownik miejsca” (2013), „Droga 816” (2015) oraz poetyckich tomów „Nauka o ptakach” (2014) i „Północny wschód” (2017). Jego najnowszą pracą jest „Atlas dziur i szczelin” (2023). Zasłynął także jako aktywista, często sądzony za obronę Puszczy Białowieskiej.

Na terenach doliny Rosicy można zauważyć wiele gatunków ptaków związanych głównie z łęgiem jesionowo-olszowym. Na krańcach lasu pojawiają się trznadel i ortolan. W gęstych zaroślach znajdują schronienie piecuszka, pokrzewki (ogrodowa, piegża i jarzębata) i dzierzba gąsiorek. W rzadziej porośniętych drzewostanach można zaobserwować kulczyki, zięby, krętogłowy, dzięcioły duże, dzięciołki, a także kowaliki, pełzacze i kukułki. Na obszarze doliny żyje również wiele gatunków synantropijnych, takich jak kopciuszek. Na otwartych przestrzeniach doliny Rosicy często można spotkać kuraki, w tym kuropatwy. Wśród ssaków, które znalazły tu swoje miejsce, można wymienić kunę domową, jeża wschodniego i ryjówki (aksamitna, malutka, rzęsorek rzeczek). Gryzonie są reprezentowane przez krety, dzikie króliki, myszy (zaroślowa i polna) i inne drobne ssaki.