Cmentarz Żydowski Płock

Nowy Cmentarz Żydowski w Płocku to miejsce, które łączy w sobie historię przedwojennej społeczności żydowskiej miasta z pamięcią o Zagładzie. Nekropolia przy ulicy Mickiewicza, założona w połowie XIX wieku, przetrwała wojnę i dziś pozostaje jedynym miejscem pochówku Żydów w Płocku. To nie jest typowa atrakcja turystyczna – to przede wszystkim cmentarz, ale też ważne świadectwo wielowiekowej obecności Żydów w tym mieście.

Cmentarz Żydowski Płock
Adama Mickiewicza 19, 09-400 Płock
★ 3.9
Nowy Cmentarz Żydowski w Płocku to niezwykłe miejsce, które zachowało pamięć o żydowskiej społeczności miasta. Jego historia sięga XIX wieku, a obecnie jest jedynym miejscem pochówku Żydów w Płocku. Mimo zniszczeń, które przeszedł, cmentarz wciąż emanuje głębokim znaczeniem i refleksją nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.
Dlaczego warto tam pojechać?
  • autentyczne nagrobki z XIX wieku
  • pomnik ku czci pomordowanych Żydów
  • lapidarium z fragmentami macew
  • unikalna atmosfera zadumy
  • świadectwo bogatej historii Żydów w Płocku

Historia cmentarza i płockiej gminy żydowskiej

Cmentarz powstał w 1845 roku, choć historia Żydów w Płocku sięga znacznie wcześniej. Pierwsze pochówki odbywały się na starym kirkucie przy ulicy 3 Maja, który funkcjonował już od około 1570 roku. Gdy tamten cmentarz stał się za mały dla rozrastającej się gminy, założono nową nekropolię o powierzchni niemal 3,7 hektara.

Podczas II wojny światowej stary cmentarz został całkowicie zniszczony przez Niemców – nagrobki posłużyły do brukowania ulic, a teren przekształcono w park. Zanim to nastąpiło, grupa Żydów zdołała wykopać i przenieść na nowy cmentarz szczątki rabina Zysze Płockera, zmarłego ponad sto lat wcześniej. Razem z nimi pochowano sprofanowane rodały – zwoje Tory. To pokazuje, jak ważne było to miejsce dla społeczności, która wkrótce miała zostać niemal całkowicie wymordowana.

Po wojnie cmentarz był jeszcze czynny – ostatni pochówek odbył się w 1968 roku. W 1946 roku przeniesiono tu ciała 25 Żydów zamordowanych przez Niemców w pobliskiej Imielnicy i pochowano w grobie masowym.

Co można zobaczyć na cmentarzu

Nekropolia zachowała się w formie mocno zniszczonej i okrojonej. Ocalało zaledwie około dziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1889 roku i upamiętnia Blumę N. Na nielicznych macewach widnieją napisy w języku hebrajskim, jidysz i polskim. Są to głównie pomniki z okresu międzywojennego i powojennego, w tym płyty nagrobne Balbiny i Leny Kenigsberg z lat 1947-1948.

Centralnym punktem cmentarza jest pomnik wzniesiony w 1949 roku ku czci Żydów pomordowanych w obozach zagłady – Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Majdanku i Oświęcimiu. Środkową część zdobi gwiazda Dawida na tle płomieni, a w dolnej znajduje się czarna marmurowa płyta z napisem po polsku i hebrajsku. Autorem projektu był płocczanin, inżynier architekt Beniamin Perelmuter.

Napis na pomniku brzmi po hebrajsku „על אלה אני בוכיה”, co w polskim tłumaczeniu znaczy „Po nich ja płaczę”. To cytat z Księgi Lamentacji, który oddaje skalę żałoby po Zagładzie.

Szczególnie interesujące jest lapidarium utworzone z fragmentów porozbijanych macew. Ten „mur płaczu” oddziela część zamkniętą cmentarza od otwartej. Fragmenty płyt nagrobnych pochodzą prawdopodobnie ze starego cmentarza przy ulicy 3 Maja i są jedynymi zachowanymi śladami tamtej nekropolii sprzed kilkuset lat.

Teren cmentarza i jego stan

Cały teren o powierzchni 3,68 hektara jest ogrodzony. Stan zachowania nekropolii daleki jest od idealnego – większość nagrobków zniknęła, a te które pozostały, są często uszkodzone. W 1983 roku z inicjatywy Związku Religijnego Wyznania Mojżeszowego przeprowadzono prace porządkowe, odnowiono ogrodzenie i bramę wjazdową.

Mimo zniszczeń, cmentarz zachował atmosferę miejsca pamięci. Spacer alejkami między nielicznymi macewami i lapidarium pozwala wyobrazić sobie, jak mogła wyglądać ta nekropolia przed wojną, gdy płocka gmina żydowska liczyła tysiące osób.

Dla kogo to miejsce

Cmentarz żydowski w Płocku to przede wszystkim cel dla osób zainteresowanych historią, kulturą żydowską i pamięcią o Zagładzie. Nie jest to miejsce przygotowane pod kątem turystyki masowej – brak tu przewodników, punktów informacyjnych czy rozbudowanej infrastruktury.

Warto tu zajrzeć, jeśli zwiedzasz Płock i interesuje Cię pełniejszy obraz historii miasta. Przedwojenny Płock był miastem wielokulturowym, w którym Żydzi stanowili znaczący procent mieszkańców. Cmentarz jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie ta historia jest nadal czytelna.

Rodziny z małymi dziećmi raczej nie znajdą tu atrakcji – to spokojne, kontemplacyjne miejsce wymagające pewnej wrażliwości i zainteresowania tematem. Dla młodzieży szkolnej może być to wartościowa lekcja historii, szczególnie w kontekście nauki o II wojnie światowej i Holokauście.

Płock i jego żydowska przeszłość

Żydzi mieszkali w Płocku od XVI wieku. Przed wojną stanowili około jednej trzeciej mieszkańców miasta. Mieli własne synagogi, szkoły, sklepy i warsztaty. Stary cmentarz przy ulicy 3 Maja działał przez prawie 400 lat, zanim został zniszczony przez Niemców.

Dziś na terenie starego cmentarza żydowskiego przy ulicy 3 Maja stoi Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły. Niewiele osób wie, że pod budynkiem szkoły spoczywają szczątki tysięcy płocczan pochowanych tam przez wieki.

Z całej przedwojennej społeczności żydowskiej Płocka przeżyło zaledwie kilkaset osób. Większość zginęła w obozach zagłady, przede wszystkim w Treblince. Nowy cmentarz przy ulicy Mickiewicza pozostaje jedynym materialnym śladem tej wielowiekowej obecności, poza nielicznymi budynkami w centrum miasta.

Informacje praktyczne

Lokalizacja: Cmentarz znajduje się przy ulicy Mickiewicza 19 w Płocku. Od strony ulicy Traugutta znajduje się wejście do części z pomnikiem ofiar Zagłady. Dojazd komunikacją miejską jest łatwy – w pobliżu przebiegają linie autobusowe.

Godziny otwarcia i opłaty: Cmentarz jest zwykle dostępny w godzinach dziennych, choć jako miejsce kultu religijnego może mieć ograniczenia w dostępie. Warto sprawdzić aktualne informacje przed wizytą. Nie ma opłat za wstęp.

Czas zwiedzania: Na spokojne obejrzenie cmentarza wystarczy 30-45 minut. Jeśli interesuje cię dokładniejsze przyjrzenie się napisom na macewach i lapidarium, możesz spędzić tu godzinę.

Zasady: Pamiętaj, że to cmentarz i miejsce kultu religijnego. Mężczyźni powinni nakryć głowę (można zabrać własną czapkę lub kipę). Zachowaj ciszę i szacunek. Nie wolno dotykać ani wspinać się na nagrobki.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy: Płock ma bogatą historię – warto połączyć wizytę na cmentarzu z wizytą w Muzeum Mazowieckim, spacer po Starym Rynku czy wzdłuż Wisły. W mieście zachowało się kilka budynków związanych z przedwojenną gminą żydowską, choć bez wyraźnego oznakowania.

Parking: W okolicy można znaleźć miejsca parkingowe przy ulicach okolicznych. Cmentarz nie posiada własnego parkingu.