Muzeum Żydów Mazowieckich mieści się w odrestaurowanej dziewiętnastowiecznej bożnicy przy ulicy Kwiatka 7 w Płocku. To oddział Muzeum Mazowieckiego, który od 2013 roku opowiada historię żydowskiego osadnictwa na Mazowszu i w Polsce. Wstęp jest bezpłatny, a wystawa łączy tradycyjne eksponaty z multimedialnymi instalacjami.
- bezpłatny wstęp
- interaktywne wystawy
- unikalna architektura
- bogaty program kulturalny
- emocjonalna przestrzeń poświęcona Holokaustowi
Historia budynku i powstanie muzeum
Budynek powstał w 1822 roku jako Mała Synagoga – klasycystyczna, dwukondygnacyjna bożnica dla płockiej społeczności żydowskiej. Przez dziesięciolecia służył jako dom modlitwy i szkoła, gdzie dzieci poznawały tajniki świętych ksiąg. W czasie II wojny światowej mieściła się tu Rada Żydowska (Judenrat), a po wojnie budynek przejęła spółdzielnia dziewiarska.
Gdy obiekt zaczął pustoszeć, uratowało go Stowarzyszenie Synagoga Płocka. Dzięki dotacjom Unii Europejskiej oraz wspólnemu finansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i miasto Płock, 14 marca 2013 roku otwarto w odrestaurowanej bożnicy muzeum. To właśnie w tym dniu, dokładnie 191 lat wcześniej, odbyło się w tym miejscu pierwsze nabożeństwo.
Budynek przy Kwiatka 7 to jeden z nielicznych zachowanych obiektów kultury żydowskiej w Płocku – mieście, które przed wojną zamieszkiwała liczna społeczność żydowska stanowiąca znaczną część populacji.
Co zobaczysz na wystawie stałej
Ekspozycja podzielona jest na trzy strefy tematyczne, każda z innym charakterem. Przedsionek poświęcono historii Żydów na Mazowszu – od początków osadnictwa po współczesność. Znajdziesz tu dokumenty, dane statystyczne i informacje o najważniejszych wydarzeniach z dziejów polskich Żydów.
Sala główna prezentuje elementy kultury żydowskiej w nowoczesnej, multimedialnej formie. Wystawa pokazuje żydowską kuchnię, muzykę, święta i zwyczaje oraz charakterystyczną architekturę synagog. Dopełnieniem jest widowisko multimedialne stworzone na bazie tradycyjnej wycinanki żydowskiej – ciekawa forma, która przyciąga uwagę nawet tych, którzy zwykle omijają muzea szerokim łukiem.
Najtrudniejsza emocjonalnie jest przestrzeń poświęcona Holokaustowi. Zbudowano ją w oparciu o wspomnienia Symchy Gutermana, świadka zagłady płockich Żydów, oraz archiwalne fotografie żydowskich mieszkańców Mazowsza. To nie jest wystawa przytłaczająca rozmiarami, ale przez swoją kameralność działa mocno.
Program kulturalny i wydarzenia
Muzeum to nie tylko wystawa stała. Regularnie organizowane są tu koncerty, wieczory literackie, wykłady i spektakle teatralne. Odbywają się też warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, a nawet degustacje potraw żydowskich.
Wystawy czasowe zmieniają się kilka razy w roku, pokazując różne aspekty kultury żydowskiej. W programie pojawiają się również warsztaty plastyczne i taneczne. Warto przed wizytą sprawdzić kalendarz wydarzeń na stronie internetowej lub profilu Facebook muzeum – może akurat trafisz na coś szczególnego.
Każdego roku w muzeum odbywa się Dzień Judaizmu, który poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – wydarzenie budujące mosty między religiami i kulturami.
Dla kogo to miejsce
Muzeum sprawdzi się dla różnych grup. Miłośnicy historii znajdą tu solidną dawkę informacji o żydowskim osadnictwie na Mazowszu. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym mogą przyjść na zajęcia edukacyjne – wystawa multimedialna angażuje młodszych zwiedzających lepiej niż tradycyjne gabloty.
Nie każdy wie, że to także miejsce dla osób zainteresowanych dialogiem międzykulturowym i międzyreligijnym. Muzeum od początku działa na rzecz relacji polsko-żydowskich, niwelując uprzedzenia i stereotypy. Przyjmuje też sporo turystów zagranicznych, często potomków przedwojennych mieszkańców Płocka.
Wizyta nie zajmie całego dnia – na spokojne zwiedzenie wystarczy godzina, może półtorej. Warto jednak zostawić sobie czas na muzealny sklepik, gdzie można kupić pamiątki: magnesy, zakładki, zeszyty czy ściereczki do okularów.
Lokalizacja i dojazd
Muzeum znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Kwiatka 7. To dobra lokalizacja do połączenia z innymi atrakcjami centrum Płocka – w okolicy są inne budynki Muzeum Mazowieckiego, płocka katedra i bulwary wiślane.
Dojazd samochodem nie sprawia problemów, choć w centrum trzeba liczyć się z płatnym parkowaniem. Komunikacja miejska dociera w pobliże – przystanek znajduje się kilka minut spacerem od muzeum. Pieszo z dworca PKP to około 15-20 minut marszu przez centrum miasta.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Muzeum czynne jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00 (ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem). W niedzielę i poniedziałek muzeum jest nieczynne. W okresie zimowym godziny mogą się nieznacznie różnić, więc przed wizytą warto zadzwonić pod numer (24) 364 86 96.
Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny – to rzadkość wśród muzeów i zdecydowanie atut tego miejsca. Nie ma więc wymówki, żeby nie zajrzeć choć na chwilę. Bezpłatny wstęp obejmuje wystawę stałą, natomiast niektóre wydarzenia specjalne mogą być biletowane – informacje na ten temat pojawiają się na stronie www.synagogaplocka.pl.
Muzeum prowadzi także zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych – w takim przypadku warto wcześniej umówić się telefonicznie lub mailowo. Placówka chętnie przyjmuje wycieczki szkolne i grupy turystyczne, również z przewodnikiem.
