Muzeum Wisły Wyszogród

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej to niewielka placówka mieszcząca się w samym sercu Wyszogrodu, przy Rynku 1. Zajmuje budynek dawnego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego i od 2018 roku działa jako oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To miejsce opowiada historię małego miasteczka, które przez wieki żyło rzeką – handlem, żeglugą, przeprawami i wszystkim, co Wisła przynosiła i zabierała.

Wyszogród leży na trzydziestometrowej skarpie nad Wisłą, w połowie drogi między Płockiem a Warszawą. Z daleka widać Górę Zamkową ze śladami średniowiecznego grodu, a sama miejscowość ma ponad tysiąc lat historii.

Muzeum Wisły Wyszogród
Rynek 1, 09-450 Wyszogród
★ 4.3
Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej to fascynujące miejsce, które odkrywa bogatą historię Wyszogrodu i jego związki z Wisłą. Znajdujące się w sercu miasteczka, muzeum oferuje unikalne eksponaty związane z żeglugą i lokalną kulturą. Warto je odwiedzić, aby poznać historię regionu i zobaczyć niezwykłe artefakty, które przenoszą nas w czasie.
Dlaczego warto tam pojechać?
  • modele jednostek pływających
  • makieta najdłuższego drewnianego mostu
  • zabytki z mezolitu i neolitu
  • historia społeczności żydowskiej
  • narzędzia związane z lokalnym rzemiosłem

Historia muzeum i jego kolekcji

Pomysł na muzeum pojawiał się już w latach 70. XX wieku, gdy archeolodzy intensywnie badali okolicę. Odkrycie śladów pogańskiego ośrodka kultu i tajemniczej „Głowy Bóstwa” wywołało spore poruszenie. Mazowiecki Ośrodek Badań Naukowych planował wtedy stworzenie skansenu, hotelu, stanicy harcerskiej – całego kompleksu turystycznego. Do tych wizji dołączył pomysł muzeum poświęconego Wiśle.

Różne próby i starania trwały dekadami. Dopiero w 2012 roku powstała oficjalna instytucja kultury, a sześć lat później muzeum stało się oddziałem większej placówki płockiej. Kolekcja powstawała jednak znacznie wcześniej – przez ponad czterdzieści lat zbierano eksponaty, dokumenty i pamiątki.

Nieopodal Wyszogrodu, w kierunku Czerwińska, znajduje się miejsce historycznej przeprawy przez Wisłę wojsk Władysława Jagiełły zmierzających pod Grunwald w 1410 roku.

Co można zobaczyć w muzeum

Ekspozycja skupia się wokół dwóch głównych tematów – Wisły i lokalnej historii. Wśród eksponatów znajdziemy modele jednostek pływających, narzędzia do budowy łodzi, sprzęt rybacki. Wisła była tu wszystkim – drogą handlową, źródłem utrzymania, granicą i mostem zarazem.

Szczególnie ciekawa jest część poświęcona drewnianemu mostowi. Wyszogród słynął z przeprawy, która miała kluczowe znaczenie dla kilku szlaków przecinających Mazowsze. W muzeum można zobaczyć makietę najdłuższego drewnianego mostu w Europie, zbudowanego w 1916 roku podczas ofensywy wojsk niemieckich. Prowizoryczna konstrukcja z drewna z Puszczy Kampinoskiej, wzniesiona w 1944 roku dla przeprawy wojsk, przetrwała ponad osiemdziesiąt lat – aż do 1999 roku.

Dział archeologiczny prezentuje zabytki krzemienne z mezolitu i neolitu – te tereny były intensywnie zasiedlone już tysiące lat temu. Znaleziska związane z działalnością średniowiecznego zamku pokazują, jak ważny był to ośrodek władzy.

Osobny fragment ekspozycji dokumentuje życie codzienne mieszkańców dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej. Narzędzia polowe, przedmioty związane z wikliниarstwem, rybołówstwem i powidlarstwem. To zajęcia, które przez wieki kształtowały lokalną gospodarkę i kulturę.

Ślady wielokulturowej przeszłości

Muzeum poświęca sporo uwagi społeczności żydowskiej, która przez stulecia była integralną częścią Wyszogrodu. Pierwsi żydowscy kupcy pojawili się tu już w 1423 roku, znajdując wsparcie i opiekę książęcą. Sam budynek muzeum stoi w miejscu, gdzie do 1939 roku znajdowały się zabudowania należące do Kahału wyszogrodzkiego.

Wśród eksponatów są fragmenty macew z cmentarza przy ulicy Kilińskiego, nietypowe banjo z membraną wykonaną z fragmentu Tory, kłódki wykopane podczas prac archeologicznych. Makieta synagogi pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało to miejsce kultu. Na elewacji budynku wisi tablica pamiątkowa.

Ekspozycja dokumentuje też obecność społeczności niemieckiej i ślady wojen, które przeszły przez te tereny.

Militaria i pamiątki wojenne

Wyszogród leżał na strategicznych szlakach, więc wojny go nie omijały. W muzeum można zobaczyć fragmenty radzieckiego bombowca Pe-2 zestrzelonego przez Niemców nad miastem 18 stycznia 1945 roku. Są też pozostałości niemieckich umocnień typu Tobruk nad Wisłą oraz różna broń i militaria związane z działaniami wojennymi na tym terenie.

Dokumenty, mapy, fotografie i unikalne filmy dotyczące budowy i funkcjonowania drewnianego mostu stanowią cenne źródło historyczne. Niedawno kolekcja wzbogaciła się o ponad 360 unikalnych fotografii Wyszogrodu z początku XX wieku.

Muzeum posiada skarb składający się z blisko setki dirhemów arabskich z VIII-IX wieku oraz średniowieczne monety czeskie, angielskie, duńskie i węgierskie – świadectwo intensywnego handlu na skrzyżowaniu szlaków.

Dla kogo to miejsce

Muzeum działa na niewielką skalę, ale ma swój klimat. Sprawdzi się dla osób zainteresowanych historią lokalną, dziejami Wisły, archeologią regionu. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z warsztatów i lekcji muzealnych – placówka organizuje zajęcia, które pozwalają poznać historię w praktyczny, interaktywny sposób.

To też miejsce spotkań z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi. Kolekcja stale się rozrasta – mieszkańcy przekazują pamiątki rodzinne, pojawiają się nowe znaleziska archeologiczne.

Nie jest to wielkie muzeum z rozbudowaną scenografią i multimediami. Raczej kameralna placówka, gdzie można spokojnie obejrzeć eksponaty i poznać historię małego miasteczka nad Wisłą. Warto połączyć wizytę z przechadzką po Wyszogrodzie – widok ze skarpy, Góra Zamkowa, okolice dawnej przeprawy.

Informacje praktyczne – godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli. W sezonie letnim działa w godzinach 10:00-17:00, zimą 10:00-16:00. Ostatnie wejście możliwe jest 45 minut przed zamknięciem.

Ceny biletów:

  • Bilet normalny: 5 zł
  • Bilet ulgowy: 3 zł
  • Dostępne są dni z bezpłatnym zwiedzaniem

Muzeum mieści się przy ulicy Rynek 1 w Wyszogrodzie. Do miasta można dojechać z Warszawy (około 80 km) lub Płocka (około 30 km). Parking w centrum zazwyczaj nie sprawia problemów. Na zwiedzanie wystarczy godzina, może półtorej jeśli chce się wszystko dokładnie obejrzeć i poczytać opisy.

W planach placówki jest stworzenie stałej ekspozycji akwarystycznej prezentującej florę i faunę Wisły – to może być dodatkowa atrakcja w przyszłości.