Województwo mazowieckie z nową stolicą?

polska województwa

Województwo mazowieckie obecnie podzielone statystycznie, może w przyszłości zostać podzielone również administracyjnie. W związku z tym trzeba będzie wybrać stolicę województwa. Wiceminister klimatu jest pewny,  że zostanie nim Płock. 

Warszawa i miasta ościenne sprawia, że województwo mazowieckie jest najbogatsze w kraju. Od lat wraca temat oddzielenia tych miejscowości od reszty województwa i utworzenie odrębnego nowego województwa warszawskiego. Sprawa ta szczególnie popularna jest przy okazji wyborów – na prezydenta kraju lub parlamentarnych. Jednak ostatnio coraz więcej głosów słychać o zrealizowaniu tego pomysłu.

Województwo mazowieckie ze stolicą w Płocku

W związku z tym powstają rozmowy, jakie miasto zostanie stolica województwa mazowieckiego. Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba mówi wprost, że jego zdaniem powinien je pełnić Płock. Poważnym konkurentem jest miasto Radom, które na pewno nie odpuści walki o miano stolicy województwa. Płock był już w przeszłości stolicą województwa mazowieckiego, tak samo jak Radom. W związku z tym walka będzie zacięta. 

Jaki obecnie jest podział województwa mazowieckiego? 

W 2018 roku województwo mazowieckie podzieliło się na dwa obszary statystyczne, które w Unii Europejskiej nazwane są  NUTS 2. Pierwszy z nich tworzy Warszawa i 9 miast ościennych i  z tego obszaru miałoby powstać nowe województwo warszawskie. 2 obszar natomiast stanowi reszta województwa mazowieckiego. 

Posłowie chcą, aby województwo powstało jeszcze w tym roku. Pośpiech jest związany z tym, że w 2021 roku rusza kolejna budżetowa perspektywa unijna 2021-2027, do której należy zgłosić 17 województw, a nie 16. Sejm ma o tym zadecydować jeszcze w sierpniu. 

Pomysłu tego nie popiera Adam Struzik z PSL, który jest marszałkiem obecnego województwa mazowieckiego. Podkreśla, że pomysł jest niezgodny z zapisami konstytucji.

Czas pokaże, czy rzeczywiście kolejne województwo powstanie i czy Płock obejmie miano jego stolicy.