Co robić w Płocku przez weekend?

Masz wolny weekend? Nie ma lepszego rozwiązania niż odwiedzić Płock. Mowa o historycznym miejscu, które w dawnych latach stanowiło stolicę naszego kraju. Oprócz miejsc związanych z historią można się tu zrelaksować oraz zakosztować piękna natury. Czego nie może zbraknąć na liście atrakcji?

Co trzeba zobaczyć w Płocku?

W pierwszej kolejności warto wybrać się na spacer, który biegnie prze skarpę nad samą Wisłą. To miejsce w którym można usiąść na ławeczce oraz zapatrzeć się na otaczające wokół malownicze pejzaże. To miejsce warte odwiedzenia zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, kiedy to zachodzące słonce odbija się w wodzie, co wywołuje niewątpliwe wrażenie.

Stare miasto dostarczy całkiem innych atrakcji, chociażby w postaci Katedry, Muzeum Diecezjalnego, Muzeum Etnograficznego oraz Browaru Tumskiego. W tym ostatnim dostępne są oczywiście warzone piwa, które oprócz tego, że smakują wyśmienicie to posiadają specyficzny zapach, który już na zawsze zmieni postrzeganie tego trunku. Dostępne jest też Muzeum Mazowieckie, które znajduje się na ulicy Tumskiej. To dłuższy przystanek z tego względu, że można tam znaleźć wiele obiektów godnych uwagi, które rozsiane zostały w budynku o całkiem sporych gabarytach. Dobrze wiedzieć, że eksponaty związane są zarówno z archeologią, jak i sztuką secesyjnej Polski.

Powyżej wspomniano już o Muzeum Diecezjalnym, które może pochwalić się przede wszystkim wieloma klejnotami, które nacieszą oczy każdego odwiedzającego. W dalszej kolejności należy wspomnieć o relikwiarzach, monstrancji oraz naczyniach liturgicznych. To miejsce kultu w którym odnajdzie się każda religijna osoba.

Jeszcze więcej sztuki

Z kolei miejsce znane pod nazwą skarbiec katedralny posiada wiele skarbów należących do średniowiecza. Można wymienić tutaj kielich księcia Konrada Mazowieckiego, pastorał biskupa Andrzeja Krzyckiego oraz wiele innych.

Katedra płocka to obiekt, który może poszczycić się naprawdę długą historią. Jest ona obiektem, który przetrwał wiele, co widać w połączeniu różnorodnych stylów oraz śladach historii wyrytej na murach. W dawnych czasach był to jedynie drewniany kościółek, który aktualnie stanowi miejsce, którego nie sposób przeoczyć w trakcie odwiedzin miasta.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o Małachowiance. To pierwsza szkoła w Polsce, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Powstała już w 1180 roku. To wiek szanowany nie tylko w naszym kraju, ale również całej Europie.