Tego nie wiedzieliście o Płocku

Płock jest miastem powszechnie znanym, które mieści się w obszarze województwa mazowieckiego. Znajduje się niedaleko Kotliny Płockiej oraz Pojezierza Dobrzyńskiego. Od Warszawy miasto dzieli odległość około 100 kilometrów. Jakie ciekawe rzeczy miały miejsce w mieście i z czego tak naprawdę słynie?

Najciekawsze informacje o Płocku

W zamierzchłych czasach Płock był stolicą Mazowsza, aby w dalszej kolejności stać się stolicą Polski (miało to miejsce w latach 1079-1138). Kiedy stolica naszego kraju została zmieniona, Płock na powrót został stolicą Mazowsza.

Kiedy wziąć pod uwagę średniowiecze, miasto odgrywało kluczową rolę w dziejach Polski, kiedy chodzi o administrację oraz kulturę.

W dzisiejszym Płocku można znaleźć dwa rynki, jeden z nich określany jest mianem nowego, a inny – starego. Stary rynek to miejsce w którym czuć historię, znajduje się tam sporych rozmiarów plac wzbogacony o fontannę Afrodytę oraz ratusz. Na ratuszu każdego dnia odgrywany jest hejnał, a do tego pokazywane są figurki, które mają takie same gabaryty jak normalny człowiek. To jeden z powodów dlaczego nie sposób pominąć Płocka na liście miejsc koniecznych do zobaczenia w naszym pięknym kraju. Muzyka oraz figurki cieszą oczy turystów już od wielu lat.

Tego nie wiedzieliście o Płocku

Ratusz mieszczący się na rynku to dzieło projektu tego samego autora, który stworzył warszawski Belweder. Właśnie z tego względu jest to miejsce pełne piękna oraz głębokiego charakteru.

To miasto w którym ilość ludności wynosi ponad 100 tysięcy. Co ciekawe, ponad 20 procent tych osób jest w wieku dziecięcym bądź młodocianym (do 19 lat).

Miasto to jednak atrakcje nie tylko dla dorosłych. Można w nim również oglądać dzikie oraz piękne zwierzęta, które zostały zgromadzone w Ogrodzie Zoologicznym. Dzieci z przyjemnością zobaczą 300 gatunków zwierząt, które występują w liczbie ponad 3 tysięcznej.

To miasto w którym istnieje najstarsza w Polsce szkoła średnia. Co ciekawe cały czas funkcjonuje i ma się całkiem dobrze. Znana jest pod nazwą Małachowianka. Warto mieć na uwadze, że miała ona swój początek już w 1180 roku.

Płock jest miejscem w którym kocha się sport. Warto przede wszystkim wskazać na Orlen Wisłę Płock. To drużyna, która wielokrotnie okazywała się najlepsza w naszym kraju.

Miasto korzysta z praw miejsce od 1237 roku, dla przykładu w Krakowie miało to miejsce 20 lat później.

Płock przez długie lata nie mógł pochwalić się żadnymi pociągami przyjeżdżającymi do miasta. Przełom nastąpił w 1925 roku, kiedy to zostały wybudowane tory oraz pierwszy pociąg zawitał na progi pięknego miasta. Od tego czasu wszystko ruszyło w zdecydowanie szybszym tempie niż przypuszczano.