Nagłe wznowienie ruchu na rynku nieruchomości

Deweloperzy mogą świętować – po trudnym poprzednim roku, sprzedaż mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce wzrosła obecnie o 30 proc. Wynika to z wielu czynników, w tym z łagodniejszych zasad obliczania zdolności kredytowej. Mimo to firmy zachowują ostrożność przy wprowadzaniu nowych nieruchomości na rynek, decydując się na gromadzenie pozwoleń na budowę.

Przez większość ubiegłego roku deweloperzy zmagali się ze spadkiem sprzedaży mieszkań. Okoliczności ekonomiczne i geopolityczne po inwazji Rosji na Ukrainę skłaniały do ostrożności, przez co zrozumiałe było, że wielu Polaków decydowało się na opóźnienie zakupów. Obecnie jednak warunki ustabilizowały się na tyle, że kupujący mogą realizować swoje plany.

Według analizy Otodom przeprowadzonej na 7 największych rynkach pierwotnych (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) sprzedaż mieszkań w marcu była o 30 proc. wyższa w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przekazanie nabywcom 4.800 lokali stanowi najsilniejszy wynik sprzedaży od 14 miesięcy.

Można stwierdzić, że obecne warunki rynkowe są spełnieniem odłożonego popytu z poprzedniego roku.

Jeżeli szukasz mieszkania na sprzedaż w Płocku, najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl