Nie wszystkie punkty karne są kasowane po roku

Jak podaje Rzeczpospolita, kierowcy, którzy zdobędą punkty karne po 17 września 2022 roku, będą musieli poczekać dwa lata na ich usunięcie. Sejm przyjął niedawno zmiany w prawie o ruchu drogowym, co spotkało się z przychylnością wielu kierowców. Jak podaje dziennik, punkty karne zdobyte za wykroczenia drogowe będą anulowane po roku, w przeciwieństwie do obecnego dwuletniego okresu.

Ponadto przywrócone zostaną programy umożliwiające redukcję punktów karnych (dwukrotnie, do 6 punktów rocznie). Niemniej jednak, nawet jeśli przepisy te zostaną szybko wprowadzone w życie (obecnie czekają na zgodę Senatu i prezydenta), to przyspieszone odbieranie punktów karnych nie będzie dotyczyło wszystkich kierowców” – czytamy w piątkowym wydaniu gazety.

Dlaczego tak się dzieje? Poseł Jerzy Polaczek (PiS, zwolennik rządowych poprawek w Sejmie) wyjaśnia, że wszyscy kierowcy naliczający punkty karne począwszy od 17 września 2022 r. (od momentu zmiany przepisów do wejścia w życie nowej ustawy, której przewidywane na tym etapie trzymiesięczne vacatio legis wynosi trzy miesiące) nadal będą podlegać dwuletniemu okresowi eliminacji punktów karnych.