ORLEN Group: nowe strategie w zarządzaniu emisjami CO2

Grupa ORLEN inwestuje w innowacyjne metody zarządzania emisjami dwutlenku węgla, które mają być przechowywane pod dnem Morza Bałtyckiego, jak to zostało ogłoszone przez firmę.

Z siedzibą w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, koncern podkreśla, że jego plany będą istotne dla strategii biznesowej firmy. ORLEN zawarł porozumienie z norweskim Horisont Energi AS, dotyczące możliwej współpracy nad jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Prezes Zarządu ORLEN S.A., Daniel Obajtek, wyjaśniając strategię firmy mówi: „Bezpieczne i efektywne przechowywanie CO2 jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności tych sektorów, które są narażone na duże wydatki związane z emisjami. W ciągu najbliższych lat rozwiniemy silne umiejętności w obszarze skomplikowanego zarządzania emisjami przemysłowymi. Doświadczenie zdobyte na norweskich wybrzeżach ma zastosowanie również w Polsce”.

Strategia Grupy ORLEN przewiduje, że do 2030 roku koncern będzie posiadał zdolność do magazynowania lub zagospodarowania 3 milionów ton CO2 rocznie. Ten potencjał zostanie wykorzystany do redukcji własnych emisji oraz świadczenia usług dla zewnętrznych klientów.

Grupa ORLEN podpisała list intencyjny z norweską firmą dotyczący złoża Polaris, gdzie już został wykonany odwiert. Pojemność złoża Polaris jest szacowana na około 100 milionów ton CO2, co umożliwia prowadzenie działalności magazynowej przez okres od 12 do 25 lat.