Solidna pomoc finansowa dla gminy pod Płockiem. Wsparcie rzędu prawie miliona złotych na zrealizowanie szeregu projektów

Obecnie trwa realizacja bezprecedensowego programu wsparcia dla województwa mazowieckiego. W ramach tego programu, gmina podpłocka otrzyma prawie milion złotych, które pozwolą na wykonanie kilku planowanych projektów. Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, ocenia że wiele z tych inwestycji nie powstałoby bez naszej pomocy finansowej.

Marszałek Struzik podpisuje umowy z beneficjentami z miasta i gminy Gąbin. Całkowita wartość tych umów przekracza 800 tysięcy złotych. Dzięki temu wsparciu zostanie wykonanych 9 projektów, w tym budowa i modernizacja boisk szkolnych, instalacja oświetlenia ulicznego, zakup wozów strażackich oraz realizacja inicjatyw rad młodzieży i seniorów.

Samorząd województwa mazowieckiego szacuje, że tylko w roku 2024 realizuje 22 autorskie zadania i programy wsparcia za kwotę przekraczającą miliard złotych. Marszałek Struzik tłumaczy, że ich autorskie programy wsparcia stanowią olbrzymią pomoc dla miast, gmin, powiatów i organizacji pozarządowych z całego Mazowsza.

Co oznacza to dla miasta i gminy Gąbin? W ramach programu „Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych”, Topólno otrzyma około 200 tysięcy złotych. Za te środki powstanie świetlica wiejska w budynku Domu Ludowego.

Wsparcie zostanie również przyznane w ramach programu „Mazowsze dla straży pożarnych”. Kolejne 240 tysięcy złotych będzie przeznaczone na remont strażnicy OSP Gąbin (koszt inwestycji wynosi 40 tysięcy złotych). Tymczasem OSP Strzemeszno i OSP Gąbin otrzymają dofinansowanie na zakup dwóch lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych o łącznej wartości 200 tysięcy złotych w ramach zadania „OSP-2024”.

Podpisano także umowy na modernizację gąbińskich „Orlików” (ponad 226 tysiące złotych), a także na wsparcie sołectw. Na terenie sołectw Borki, Nowy Troszyn i Rumunki zostaną zamontowane nowoczesne, ekologiczne oświetlenie. Natomiast Stary Kamień, Nowy Kamień i Kamień-Słubice wspólnie zrealizują projekt polegający na stworzeniu terenów rekreacyjnych dla dzieci w centrum miejscowości Stary Kamień (kwota dofinansowania wynosi 90 tysięcy złotych).

Samorząd Mazowsza wspomoże również realizację inicjatyw młodzieżowych rad (22,5 tyś zł na organizowanie szkoleń z zakresu edukacji obywatelskiej i warsztatów), a także rad seniorów. W ramach projektu „Aktywny Senior – w drodze po zdrowie” do gminy Gąbin trafi prawie 30 tysięcy złotych. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie zorganizowanie zajęć fizycznych, wieczorków historycznych o dziejach Gąbina i powiatu płockiego oraz wyjazdów na basen i do teatru.