Uruchomienie nowego sezonu Płockiego Roweru Miejskiego zwiększa mobilność mieszkańców

Sezon rowerowy w Płocku rozpoczyna się z przytupem, a tętniące życiem miejskie szlaki rowerowe są świadkiem powrotu popularnych jednośladów. Jak podkreślił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, rower miejski stał się nieodłącznym elementem miasta. System ten jest często wykorzystywany przez lokalnych mieszkańców do dojazdu do pracy czy na zakupy, dlatego miasto systematycznie inwestuje w rozbudowę sieci stacji oraz powiększa flotę rowerową. Dodatkowo, realizowane są prace nad infrastrukturą drogową, by zapewnić dobrą komunikację pomiędzy wszystkimi osiedlami i sąsiednimi gminami.

Siedem lat temu rozpoczął swoją działalność Płocki Rower Miejski (PRM), który obecnie dysponuje 31 stacjami i 310 jednośladami. To efekt ciągłego rozwoju, bowiem rok wcześniej system ten oferował tylko 29 stacji i 290 rowerów. Nowe punkty wypożyczeń zostały umiejscowione na pl. Dąbrowskiego obok Akademii Mazowieckiej i wieży ciśnień oraz w pobliżu Centrum Aktywności Seniora przy ul. Otolińskiej 6. To zasługa radnej Darii Domosławskiej, która zainicjowała tę zmianę po rozmowach z lokalną społecznością. Znacząca część rowerów jest wyposażona w foteliki dla dzieci.

Procedury wypożyczania rowerów nie uległy zmianie. Aby korzystać z usług PRM, konieczne jest posiadanie aktywnego konta z odpowiednimi środkami. Rejestracja na platformie jest możliwa o każdej porze, a pierwsza wpłata musi wynosić minimum 10 złotych. Rower można wypożyczyć na trzy sposoby: za pomocą aplikacji mobilnej, przez kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta lub poprzez wysłanie sms-a o odpowiedniej treści. W każdym przypadku konieczne jest podanie numeru roweru. Zwrot jednośladu na terenie stacji jest bezpłatny, natomiast poza nią kosztuje 10 złotych (opłata ta może wzrosnąć do 5 tys. zł, jeśli rower zostanie pozostawiony poza Płockiem).

Pierwsze dwadzieścia minut jazdy na rowerze są darmowe. Przekroczenie tego limitu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty – od 20 do 60 minut koszt wynosi 1 złoty, do dwóch godzin – 2 złote, do trzech godzin – 5 złotych, a za każdą kolejną godzinę ponad ten limit – 3 złote. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://plock.bike.

Prezydent Nowakowski podkreśla, że miejskie rowery są dostępne całodobowo przez cały tydzień aż do końca listopada. Jest to nie tylko zdrowa i ekologiczna alternatywa dla samochodów i autobusów, ale także doskonałe rozwiązanie komunikacyjne. Dzięki rozbudowanej sieci dróg i szlaków rowerowych, o łącznej długości blisko 100 km, rowerami miejskimi można dotrzeć niemal wszędzie w mieście.