Europejski Tydzień Szczepień 2024: Ważność szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla naszych nastolatków

Chociaż Europejski Tydzień Szczepień 2024 zbliża się ku końcowi, istotna możliwość zabezpieczenia naszych młodocianych przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) nadal jest aktualna. Ale dlaczego zaleca się szczepienie zarówno dziewczynek, jak i chłopców, którzy ukończyli 9 lat, a najlepiej w wieku 12 lub 13 lat?

Piotr Kalinowski, członek Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego OW NFZ, wyjaśnia, że ryzyko ekspozycji na wirusa HPV w ciągu życia variiuje od kilku do kilkunastu procent, w zależności od regionu geograficznego, w którym mieszkamy. To przekłada się na alarmujące 300 milionów nowych infekcji na całym świecie każdego roku.

Infekcja HPV może prowadzić do szeregu chorób o różnym stopniu ciężkości, od łagodnych do złośliwych nowotworów. Najbardziej powszechnym nowotworem indukowanym przez HPV jest rak szyjki macicy, ale niestety nie jest to jedyna potencjalnie śmiertelna choroba powiązana z wirusem. Badania dowodzą, że HPV może być odpowiedzialny za 90% nowotworów odbytu, 30% nowotworów prącia oraz od 15 do 30% nowotworów sromu. Wirus może też prowokować nowotwory głowy i szyi, takie jak raka jamy ustnej, nasady języka czy gardła. Kalinowski zaznacza, że w Polsce zakażenie wirusiem brodawczaka ludzkiego (HPV) może odpowiadać za nawet 3000 przypadków zachorowań na nowotwory rocznie.

Wobec tych niepokojących statystyk szczególnie istotne staje się zabezpieczenie naszych dzieci poprzez szczepionkę przeciwko HPV. Szczepienia są dostępne bezpłatnie dla dziewczynek i chłopców między 11 a 14 rokiem życia. Zapisy na szczepienia można dokonywać online, przez Internetowe Konto Pacjenta lub korzystając z aplikacji mobilnej mojeIKP.

Aby dowiedzieć się więcej o programie szczepień przeciwko HPV, odwiedź: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem