Ulica od Granicznej do Podolszyc: krok ku lepszej komunikacji czy drogowy armagedon?

Czy nowo zaplanowana ulica łącząca nowe miniosiedle przy ulicy Granicznej z płockimi Podolszycami przyniesie mieszkańcom wygodę, czy raczej dodatkowe problemy? Przez ostatni rok obserwujemy prace związane z budową tej asfaltowej drogi, która mając swój początek na ul. Granicznej, tuż obok osiedla Przedsiębiorstwa Inwestycji Komunalnych (PIK), miała stać się łatwym połączeniem do płockich Podolszyc. Trasa ma liczyć około 700-800 metrów i być wyposażona w chodniki.

Na terenie miniosiedla PIK powstaje ósmy blok, a docelowo ich liczba ma wynieść 13. Zdaniem PIK, które poinformowało o tym fakcie rok temu, ta droga ma służyć wygodnemu i sprawnemu dojazdowi dla obecnych oraz przyszłych mieszkańców osiedla, na przykład do płockich Podolszyc. Nawet perspektywa alternatywy dla ul. Wyszogrodzkiej nie jest wykluczana, a to przede wszystkim korzyść dla tych, którzy zamieszkają na osiedlu PIK lub w jego najbliższej okolicy.

Na chwilę obecną droga jest wykorzystywana głównie przez budowlańców, których prace dotyczą wznoszenia kolejnych bloków na terenie osiedla. Wydawało się także, że po zakończeniu budowy trasy, po dojeździe z ul. Granicznej do płockiej miniobwodnicy możliwość skrętu będzie jedynie w prawo. Oznaczałoby to kierunek na Rondo Wojska Polskiego, stamtąd na Podolszyce, Słupno lub most. Jednak niedawno pojawiły się informacje o możliwości powstania estakady zamiast obecnie problematycznego ronda dzwon.

Czy nowa droga pozwoliłaby uniknąć zakorkowanego terenu ronda? To byłoby świetne rozwiązanie dla wielu kierowców. Wszystko ma jednak swoją drugą stronę medalu. – Gdy ta droga powstanie, będę miała ogromny ruch i hałas pod oknem – mówi Adelajda mieszkająca w bloku przy budowanej ulicy. – To będzie jakiś drogowy armagedon, więc niech zrobią jakieś ograniczenia, może tylko dla aut osobowych?

Co na to PIK? Jak tłumaczą przedstawiciele przedsiębiorstwa: – Zgodnie z planem zagospodarowania droga łącząca ul. Graniczną z ul. T.Mazowieckiego będzie drogą publiczną. Deweloper nie decyduje o kategorii dróg. Na tę chwilę, to wszystko co wiemy.