Rowerzysta złapany na pijanym prowadzeniu ukarany 2,5 tys. złotych grzywny

62-letni cyklista doświadczył poważnej kary finansowej w wyniku jazdy rowerem po spożyciu alkoholu. Policjanci z komendy w Sierpcu, którzy patrolowali okoliczną gminę, zatrzymali go do kontroli tuż po godzinie 10:00, gdy zauważyli niepewny tor jego jazdy.

Zgodnie z informacjami podanymi przez aspiranta Katarzynę Kurkowską, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 0,7 promila alkoholu we krwi. W konsekwencji otrzymał mandat w wysokości 2,5 tys. złotych.

Policja przypomina, że zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi od 2022 roku, jazda rowerem po spożyciu alkoholu między 0,2 a 0,5 promila grozi karą grzywny w wysokości 1000 zł. Natomiast dla osób nietrzeźwych (powyżej 0,5 promila) grzywna wynosi aż 2,5 tys. złotych.

Dodatkowo, sąd ma prawo wydać orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od pół roku do trzech lat. Jeśli osoba złamie ten zakaz i znów wsiądzie na rower, będzie jej grozić kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności, niezależnie od stanu trzeźwości.