Debiut stacji wodorowej w Poznaniu: Czy Płock będzie następny?

W stolicy Wielkopolski, Poznaniu, uruchomiona została pierwsza publiczna stacja do tankowania wodoru w Polsce. Dzięki temu przewoźnik miejski z Poznania, MPK, będzie mógł na co dzień tankować 25 swoich autobusów. Mimo to, stacja jest otwarta 24 godziny na dobę i oferuje swoje usługi każdemu, kto chciałby skorzystać.

Znajdująca się na ulicy Warszawskiej 231, w sąsiedztwie pętli tramwajowej Miłostowo, stacja wodorowa jest częścią kompleksu stacji paliw ORLEN. To jedyna na chwilę obecną taka placówka w kraju. Posiada trzy dystrybutory – dwa przystosowane do autobusów i pojazdów ciężarowych oraz jeden dedykowany dla aut osobowych.

Tymczasem w Płocku również planuje się wykorzystanie autobusów wodorowych. Komunikacja Miejska Płock jest obecnie na etapie testowania takich pojazdów. Jeżeli proces ten zakończy się sukcesem i uda się uzyskać dodatkowe dofinansowanie, miasto planuje zakupić 18 takich autobusów. Orlen przewiduje, że możliwe jest powstanie analogicznej stacji wodorowej na terenie Płocka do roku 2026.