Płock nową stolicą Mazowsza?

Województwo mazowieckie nie ma jeszcze swojej stolicy, ale są plany by podzielić je administracyjnie. O tytuł stolicy walczyć mają dwa miasta, Płock i Radom.

Najbogatsze województwo w Polsce ma poważne plany, by podzielić je administracyjnie. Temat ten wraca co kilka lat, zazwyczaj przy okazji wyborów. Duży wskaźnik PKB regionu mazowieckiego to zasługa oczywiście Warszawy. Niemniej w pozostałych powiatach nie jest już tak dobrze. Dlatego warto wziąć pod uwagę podział, by udowodnić, że pozostała część regionu jest faktycznie biedniejsza i potrzebuje pomocy, m.in. unijnej.

Od 2018 roku województwo mazowieckie podzielone jest statystycznie na dwa regiony: Warszawa i 9 okolicznych powiatów to jeden region, a pozostała część województwa to drugi. Rząd chciałby podzielić województwo administracyjnie na dwa województwa jeszcze w tym roku, ponieważ na 2021 rok zaplanowana jest nowa perspektywa unijna, do której należy zgłosić 17 województw, a nie 16, jak jest do tej pory.

Pojawiają się też głosy sprzeciwu wobec tego pomysłu, argumentujące że jest to niezgodne z prawem i konstytucją. Gdyby jednak udało się go przeforsować i potrzebna byłaby nowa stolica Mazowsza, to właśnie to historyczną stolicą Mazowsza był właśnie Płock.