Nie miał blokady alkoholowej – grozi mu nawet 5 lat więzienia

Zbyt szybkie poruszanie się po drogach to niezwykle częsty problem. Nie zmieniają tego nawet wypadki. Niemniej nie o sytuacji na drogach będzie ten tekst – skupimy się na wydarzeniach z sobotniego popołudnia.

Podwójne przewinienie

Chodzi o kontrolę przeprowadzaną przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego płockiej komendy Policji. W czasie działań doszło do zatrzymania 63-letniego płocczanina. Mężczyzna był trzeźwy, ale mimo to dopuścił się podwójnego przewinienia – grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Pewnie od razu pojawiło się pytanie, co się wydarzyło? Odpowiadając, przede wszystkim doszło do przekroczenia prędkości – mężczyzna jechał o ponad 40 km/h za szybko. Ponadto okazało się, że w samochodzie zabrakło blokady alkoholowej. Dla niezorientowanych – jest to ograniczenie, które uniemożliwia kierowanie pod wpływem alkoholu. Mężczyzna nie znajdował się pod wpływem alkoholu, ale w kontekście braku blokady nie ma to znaczenia.

Warto jeszcze zatrzymać się przy stosowaniu blokady alkoholowej. Na wstępie należy zaznaczyć, że chodzi o osoby, które straciły prawo jazdy na skutek poruszania się pod wpływem alkoholu. Niemniej nie dotyczy to wszystkich – musi minąć minimum połowa kary. Kiedy połowa kary minie, możliwe jest złożenie wniosku dotyczącego zmiany kary – zmiany na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej.