Nadużycia seksualne księży diecezji płockiej

Nadużycia seksualne w kościele to temat, który wzbudza wiele emocji. Można też powiedzieć, że zdarza się, iż dyskusja dotyczy nie tego, co powinna.

Raport płockiej diecezji

Sprawa jest bardzo bolesna, ale jednocześnie niezwykle prosta – winnych należy ukarać. To nie zrekompensuje bólu ofiar, ale pozwoli zapobiec innym dramatom. Niemniej jednak pedofilia w kościele to temat, który wydaje się tuszowany. Warto też dodać, że w tej sytuacji mamy ofiary nadużyć seksualnych, jak i księży, którzy mają problemy przez innych duchownych. Opinie o księżach są złe i jest to krzywdzenie zdecydowanej większości, ale nie ma się czemu dziwić.

To wszystko jest nawiązaniem do raportu diecezji płockiej – w latach 2007-2021 mieliśmy 20 zgłoszeń dotyczących nadużyć seksualnych. Połowa przypadków zakończyła się wyrokiem w sądzie kościelnym, 5 razy oskarżenie się nie potwierdziło, a pozostałe 5 przypadków jest ciągle badanych.

Gdyby kogoś interesowały szczegóły, nie pozostaje nic innego jak zapoznanie się z raportem – raport można znaleźć na stronie diecezji.