„Miasteczko Zdrowia” w Płocku

W drugą niedzielę sierpnia, między godziną 10:00 a 18:00 w Płocku ponownie będzie można uczestniczyć w programie prozdrowotnym realizowanym i sponsorowanym przez PKN ORLEN. Po raz kolejny odbędzie się „Miasteczko Zdrowia”, które swoim honorowym patronatem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz liczni partnerzy biznesowi PKN ORLEN. W poprzedniej edycji programu badaniom profilaktycznym poddało się ponad tysiąc osób z Płocka i okolic.

W tym roku na terenie ORLEN Areny w ramach projektu, będzie można między innymi wykonać na własny użytek bezpłatnie badania krwi, słuchu, EKG, mammograficzne, badania skóry, znamion pod kątem onkologicznym, badania masy i składu ciała oraz BMI i w oparciu o uzyskane dane diagnostyczne będzie można skonsultować swój stan zdrowia z lekarzami różnych specjalizacji, na przykład z onkologiem, kardiologiem, pulmonologiem, dietetykiem i fizjoterapeutą. Ponadto będzie prowadzona kampania edukacyjna na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz możliwości zerwania z uzależnieniem.

Prezes PKN ORLEN przekonuje

że celem badań profilaktycznych jest wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, co jest podstawą do postawienia wczesnej diagnozy, na początkowym etapie choroby, zanim ona zacznie być groźna dla naszego zdrowia lub życia. Późne wykrycie nieprawidłowości funkcjonowania organów lub całych układów w organizmie człowieka, jest przyczyną dla której choroba powoduje duże spustoszenie i zaczyna być uciążliwa w życiu pacjenta. Wiadomo, że w przypadku przeważającej liczbie chorób, najważniejszy jest czas postawienia diagnozy i podjęcia efektywnego leczenia. Najlepszym przykładem są tutaj schorzenia onkologiczne, których późne wykrycie niesie za sobą katastrofalne dla życia człowieka skutki. O konieczności wizyty w przychodni, przeciętny Polak przekonuje się kiedy objawy choroby są już bardzo wyraźne, wtedy często choroba jest już na zaawansowanym etapie i współczesna medycyna nie jest w stanie pomóc choremu.  „Taka akcja jak miasteczko zdrowia pozwala na uświadamianie ludzi w tym zakresie.”

„Miasteczko Zdrowia”

jest bez wątpienia istotną i przydatną lokalną imprezą o znaczeniu profilaktycznym i prozdrowotnym. Jak wyjaśnił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek

„Czujemy się odpowiedzialni za społeczności lokalne i wsłuchujemy się w ich potrzeby i dlatego wdrażamy program zdrowotny dla Płocka”.

Jak zapewnia prezes Obajtek takie projekty w niedługim czasie będą prowadzone na terenie całego kraju „My, jako ORLEN, przy tych dobrych wynikach, musimy odwdzięczyć się Polakom „
Poza tym na stadionie PKN Areny będą również inne atrakcje, w tym dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Została zorganizowana akcja prowadzona przez młodych adeptów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Studenci medycyny z Warszawy zapraszają chętne dzieci do wspólnej zabawy, której celem jest pokazanie pracy lekarza. Jednym z punktów programu dydaktycznego jest gra w „Operację”.

W pracach organizacyjnych uczestniczy również WOPR w Płocku oraz Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN. W tle będzie również funkcjonować strefa, w której będzie kupić coś zdrowego do picia.