Strona główna Aktualności Wosk do samochodu – jak zabezpieczyć skutecznie lakier?

Wosk do samochodu – jak zabezpieczyć skutecznie lakier?

93
0

Działanie szkodliwych czynników zewnętrznych może powodować widoczne uszczerbki na lakierze samochodowym, których skuteczne zakrycie staje się bardzo trudne poprzez samo mycie auta. Jest taka pora roku, która najbardziej naraża karoserię – zima. To właśnie przed jej nadejściem kierowcy doświadczają największego stresu, ponieważ warunki na drogach są wówczas bardzo szkodliwe dla auta. Z pomocą przychodzi wosk samochodowy – skuteczne narzędzie do walki z czynnikami zewnętrznymi, które obniżają jakość lakieru. Jak ważny jest wosk, kiedy go stosować i jakie są jego rodzaje?

Zalety wosku samochodowego

Stosowanie wosków ma wiele zalet, są to m.in.:

  • zabezpieczenie lakieru samochodowego przed uszkodzeniami mechanicznymi, ryskami i działaniem czynników atmosferycznych;
  • zabezpieczenie przed solą drogową w okresie zimy;
  • ochronę przed promieniami UV, a co za tym idzie blaknięciem koloru;
  • blask i świetny wygląd lakieru;
  • wydobywanie głębi koloru z karoserii;
  • zapobieganie przywieraniu zanieczyszczeń do powierzchni lakieru;
  • warstwa ułatwiająca mycie.

Jakie są rodzaje wosków?

Woskowanie jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w temacie samochodu. To taki zabieg, którego efekty są imponujące, jeśli oczywiście użyjemy produktu wysokiej jakości, a czynność woskowania wykonamy umiejętnie. Istnieją różne rodzaje wosków i dzielą się na:

  • twarde,
  • płynne,
  • naturalne,

Woski twarde to tego typu produkty, które zniosą najbardziej wymagające warunki pogodowe. Ich żywotność na lakierze utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Woski płynne występują zazwyczaj w formie pasty – ich nałożenie jest nieco prostsze. Należy jednak pamiętać, że do aplikacji wosków potrzebna jest dobrej jakości gąbeczka lub pad, dzięki któremu cały produkt będzie rozłożony równomiernie na lakierze.

Wosk naturalny – Carnauba – jest natomiast pozyskiwany z liści kopernicji brazylijskiej. Jego naturalne pochodzenie ma ogromny wpływ na wygląd lakieru. Carnauba bowiem sprawia, że wosk przyciemnia kolor karoserii i wydobywa jej dawny blask. Syntetyczny wosk, inaczej nazywany sealantem, tworzą na powierzchni lakieru swoistą warstwę ochronną, która doskonale zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy i czym można woskować samochód?

Zimą, kiedy warunki atmosferyczne są dla lakieru niezwykle trudne, warto postawić na woski twarde, najlepiej sealanty. Stworzą one doskonałą barierę ochronną dla auta, a jednocześnie będą odporne na bardzo niskie temperatury. Latem, kiedy bardziej zależy nam na świetnym wyglądzie lakieru samochodowego, powinniśmy używać wosków naturalnych. To one wydobywają bowiem doskonały blask z powierzchni auta.

A co z połyskiem i świetnym wyglądem lakieru również zimą? Czy woski syntetyczne nie dostarczą takiego efektu? Rozwiązaniem pośrednim są tzw. woski hybrydowe, które stanowią hybrydę, a więc połączenie, zarówno cech syntetyków, jak i naturalnych wosków. Dzięki temu zyskujemy świetną ochronę, a jednocześnie idealny wygląd lakieru.

Kiedy nie woskować samochodu

Pamiętajmy, że regularne woskowanie auta odpowiednimi produktami wysokiej jakości sprawia, że utrzymuje on swoją wartość rynkową, a świetny wygląd wpływa na powodzenie sprzedaży samochodu. Jeśli chcesz woskować auto, aby szybciej je sprzedać i odświeżyć jego wygląd właśnie w tym celu, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy pracują na najlepszych produktach. Bardzo ważne jest również to, że jeśli podejmujesz się woskowania samodzielnie, powinieneś przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim nie należy woskować samochodu w upalne dni i przy intensywnej ekspozycji na słońce. Wówczas wosk samochodowy nie spełni swojej roli, a sama czynność będzie trudniejsza do wykonania. Najlepiej robić to w cieniu, np. pod zadaszeniem lub w garażu, przy optymalnej temperaturze około 15-20 stopni Celsjusza. Pamiętaj także, że co najmniej dobę po woskowaniu, auto nie powinno mieć styczności z wodą. Zadbaj więc, aby nie było wystawiony na deszcz.