Wosk do samochodu – jak zabezpieczyć skutecznie lakier?

Działanie szkodliwych czynników zewnętrznych może powodować widoczne uszczerbki na lakierze samochodowym, których skuteczne zakrycie staje się bardzo trudne poprzez samo mycie auta. Jest taka pora roku, która najbardziej naraża karoserię – zima. To właśnie przed jej nadejściem kierowcy doświadczają największego stresu, ponieważ warunki na drogach są wówczas bardzo szkodliwe dla auta. Z pomocą przychodzi wosk samochodowy – skuteczne narzędzie do walki z czynnikami zewnętrznymi, które obniżają jakość lakieru. Jak ważny jest wosk, kiedy go stosować i jakie są jego rodzaje?

Zalety wosku samochodowego

Stosowanie wosków ma wiele zalet, są to m.in.:

  • zabezpieczenie lakieru samochodowego przed uszkodzeniami mechanicznymi, ryskami i działaniem czynników atmosferycznych;
  • zabezpieczenie przed solą drogową w okresie zimy;
  • ochronę przed promieniami UV, a co za tym idzie blaknięciem koloru;
  • blask i świetny wygląd lakieru;
  • wydobywanie głębi koloru z karoserii;
  • zapobieganie przywieraniu zanieczyszczeń do powierzchni lakieru;
  • warstwa ułatwiająca mycie.

Jakie są rodzaje wosków?

Woskowanie jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w temacie samochodu. To taki zabieg, którego efekty są imponujące, jeśli oczywiście użyjemy produktu wysokiej jakości, a czynność woskowania wykonamy umiejętnie. Istnieją różne rodzaje wosków i dzielą się na:

  • twarde,
  • płynne,
  • naturalne,

Woski twarde to tego typu produkty, które zniosą najbardziej wymagające warunki pogodowe. Ich żywotność na lakierze utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Woski płynne występują zazwyczaj w formie pasty – ich nałożenie jest nieco prostsze. Należy jednak pamiętać, że do aplikacji wosków potrzebna jest dobrej jakości gąbeczka lub pad, dzięki któremu cały produkt będzie rozłożony równomiernie na lakierze.

Wosk naturalny – Carnauba – jest natomiast pozyskiwany z liści kopernicji brazylijskiej. Jego naturalne pochodzenie ma ogromny wpływ na wygląd lakieru. Carnauba bowiem sprawia, że wosk przyciemnia kolor karoserii i wydobywa jej dawny blask. Syntetyczny wosk, inaczej nazywany sealantem, tworzą na powierzchni lakieru swoistą warstwę ochronną, która doskonale zabezpiecza go przed czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy i czym można woskować samochód?

Zimą, kiedy warunki atmosferyczne są dla lakieru niezwykle trudne, warto postawić na woski twarde, najlepiej sealanty. Stworzą one doskonałą barierę ochronną dla auta, a jednocześnie będą odporne na bardzo niskie temperatury. Latem, kiedy bardziej zależy nam na świetnym wyglądzie lakieru samochodowego, powinniśmy używać wosków naturalnych. To one wydobywają bowiem doskonały blask z powierzchni auta.

A co z połyskiem i świetnym wyglądem lakieru również zimą? Czy woski syntetyczne nie dostarczą takiego efektu? Rozwiązaniem pośrednim są tzw. woski hybrydowe, które stanowią hybrydę, a więc połączenie, zarówno cech syntetyków, jak i naturalnych wosków. Dzięki temu zyskujemy świetną ochronę, a jednocześnie idealny wygląd lakieru.

Kiedy nie woskować samochodu

Pamiętajmy, że regularne woskowanie auta odpowiednimi produktami wysokiej jakości sprawia, że utrzymuje on swoją wartość rynkową, a świetny wygląd wpływa na powodzenie sprzedaży samochodu. Jeśli chcesz woskować auto, aby szybciej je sprzedać i odświeżyć jego wygląd właśnie w tym celu, skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy pracują na najlepszych produktach. Bardzo ważne jest również to, że jeśli podejmujesz się woskowania samodzielnie, powinieneś przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim nie należy woskować samochodu w upalne dni i przy intensywnej ekspozycji na słońce. Wówczas wosk samochodowy nie spełni swojej roli, a sama czynność będzie trudniejsza do wykonania. Najlepiej robić to w cieniu, np. pod zadaszeniem lub w garażu, przy optymalnej temperaturze około 15-20 stopni Celsjusza. Pamiętaj także, że co najmniej dobę po woskowaniu, auto nie powinno mieć styczności z wodą. Zadbaj więc, aby nie było wystawiony na deszcz.