Co z podwyżkami za przejazdy na autostradach?

Sprawa podwyżki opłat za przejazd autostradami z pewnością budzi silne emocje wśród kierowców. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zajął w tej sprawie zdecydowane stanowisko. W jednym z wywiadów potwierdził, że nie ma planów podniesienia opłat na autostradach nadzorowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ani wprowadzenia opłat dla pojazdów osobowych na drogach ekspresowych.

Minister Adamczyk przyznał, że ciągłe podnoszenie opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez prywatne firmy, takich jak odcinek A4 między Krakowem a Katowicami czy trasa A2 z Konina do Nowego Tomyśla, jest zaskakujące nawet dla niego samego.

Zarządcą nadzorującym autostrady i drogi ekspresowe jest Generalny Dyrektor Dróg Publicznych (od 1 kwietnia 2002 r. posiadający tytuł Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad), z wyjątkiem autostrad płatnych. W przypadku autostrad płatnych rolę zarządcy przejmuje koncesjonariusz po podpisaniu umowy koncesyjnej. Z tego powodu politykom trudno oficjalnie przeciwstawić się nadchodzącym podwyżkom, które uderzą w kieszenie każdego obywatela.