Zapowiedź Światowego Zlotu Śmigłowców i eliminacji do Śmigłowcowej Kadry Narodowej w Płocku

W Płocku, 12 sierpnia, rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie – Światowy Zlot Śmigłowców. Ta impreza będzie połączona z eliminacjami do Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję przyciągnąć pilotów, którzy chcą przetestować swoje umiejętności na specjalistycznym torze w Płocku. W tym procesie będą wspierani przez doświadczonego szkoleniowca, Marcina Szamborskiego.

Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – prestiżowe wydarzenie o międzynarodowym zasięgu – odbywają się co trzy lata. Poprzednia edycja miała miejsce w 2018 roku na Białorusi, gdzie polscy zawodnicy zdobyli złoty medal i tytuł Mistrzów Świata w kategorii Junior. Natomiast w 2021 roku Płock był gospodarzem dużych zawodów z udziałem Śmigłowcowej Kadry Narodowej, podczas których polscy piloci zdobyli pierwsze i drugie miejsce w Międzynarodowych Zawodach Śmigłowcowych.

W marcu tego roku miało miejsce historyczne wydarzenie – po raz pierwszy Serafina Ogończyk-Mąkowska, Polka, została wybrana nowym Prezydentem FAI (CIG), czyli śmigłowcowej komisji FAI.

Sport śmigłowcowy szkoli umiejętności, które potem znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Pilotów śmigłowców można spotkać m.in. w transporcie, operacjach poszukiwawczych i ratowniczych, gaszeniu pożarów, a nawet przy zrzucaniu szczepionek dla lisów. Helikoptery są również wykorzystywane do nadzoru nad gazociągami czy liniami energetycznymi oraz patrolowania granic. Zarówno cywilne jak i wojskowe zastosowania helikopterów są nieocenione. W sektorze transportu umożliwiają one efektywne i szybkie przemieszczanie osób oraz ładunków, zwłaszcza na trudno dostępnych terenach. Ich zdolność do zawisu i manewrowania w ciasnych przestrzeniach czyni je nieocenionymi narzędziami w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Helikoptery odgrywają kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych dzięki możliwości dotarcia do miejsc trudno dostępnych. Wkład pilotów śmigłowców w bezpieczeństwo publiczne jest nieoceniony.