Kroki po historii: spacer po Płocku w obliczu obrony miasta w 1920 r.

W bezchmurną, gorącą sobotę, Stary Rynek w Płocku napełnił się blisko 80-toma osobami. Jak zwykle na początku spotkania odgłosy hejnału dobiegały na żywo z wieży ratuszowej, co zostało uhonorowane oklaskami przez zebranych. Po tym uroczystym momencie, grupa ludzi z Płocka oraz przyjezdnych z innych miejscowości, skierowała się do ratusza. Temat dzisiejszego spaceru organizowanego przez PLOT to „Miasto Bohater. Obrona Płocka 1920 roku”.

W auli ratusza zaproszeni uczestnicy zostały podzielone na cztery grupy – każda prowadzona przez innego przewodnika. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję spotkać się z prezydentem Płocka, który opowiedział o wydarzeniach z 1920 r., będących niezwykle istotnymi dla mieszkańców miasta i całego kraju, oraz o bohaterskim zachowaniu żołnierzy i cywilów, wśród których były również kobiety i dzieci.

Prowadzący spacer Andrzej Nowakowski nawiązał porównanie między sytuacją sprzed ponad stulecia a obecnymi kłopotami Ukrainy, która musi bronić się przed Rosją. Interesującym elementem programu było pokazanie krótkiego filmu dokumentującego sytuację w Płocku w sierpniu 1920 r., walki z bolszewikami oraz jakże ważne zwycięstwo mieszkańców miasta, niestety osiągnięte kosztem wielu ofiar.

Niespełna rok po tych wydarzeniach, dokładnie 10 kwietnia 1921 r., Józef Piłsudski uhonorował Płock Krzyżem Walecznych za obronę miasta przeciwko bolszewikom w dniach 18 i 19 sierpnia 1920 r. Tylko jedno inne miasto – Lwów – otrzymało ten sam honor.

Ten cenny symbol można było później podziwiać w jednej z sal ratusza.

Projekt jest realizowany przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną. W wybrane soboty i niedziele letniego sezonu, tuż po godzinie 12:00, przewodnicy turystyczni oprowadzają za darmo grupy po ciekawych zakątkach miasta, startując z Placu Starego Rynku. Każdy uczestnik otrzymuje Płocki Paszport Turystyczny – mini przewodnik po mieście oraz grafik tegorocznych spacerów.