18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Romów – Romani Rat w Płocku

W minioną sobotę, na placu przed płockim ratuszem, odbyło się pełne zabawy wydarzenie, które przyciągnęło na Stary Rynek liczne tłumy. Przy pięknej pogodzie i zadowalającej frekwencji, uczestnicy mogli świętować kolejną, 18. już edycję Międzynarodowego Festiwalu Romów – Romani Rat. Rozpoczęcie tego muzycznego święta nastąpiło punktualnie o godzinie 17.00, a do udziału zgromadziły się setki miłośników cygańskiej muzyki.

Na scenie, jak to jest zazwyczaj na tego typu festiwalach, panowała barwna i energetyczna atmosfera, a występujący artyści dzielili się swoim uśmiechem z publicznością. Widzowie mieli okazję podziwiać występy takich artystów jak Hanna Carmen oraz zespoły Hitano, Inez i Cygański Tabor. Wysokie emocje utrzymywały się przez cały wieczór, który uzupełniony został o występ dobrze znanego lokalnej społeczności zespołu Krystiano & Romen.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zespół Romen powstał w Płocku w 1980 roku. Za jego powstanie i rozwój odpowiada Zbigniew Kowalski, znany również pod pseudonimem artystycznym Parno Ray. Na samym początku istnienia grupy, liczyła ona nawet do trzydziestu członków i była określana mianem „Małe Mazowsze”.

Zespół Romen był jednym z nielicznych, któremu udzielono specjalnego pozwolenia na koncerty na terenie całego kraju w czasie stanu wojennego. Obecnie grupa kontynuuje swoją działalność artystyczną nie tylko na terenie Polski, ale również za granicą.