Wielkie święto małych ryb: Gupikowa Sobota w płockim zoo

2 września otwieramy drzwi Pawilonu Herpetarium i Akwarium w płockim zoo dla wszystkich zainteresowanych. To właśnie wtedy odbędzie się wydarzenie pod nazwą GUPIKOWA SOBOTA, będące integralną częścią Mistrzostw Europy i Polski Gupika 2023. Event ten jest dedykowany przede wszystkim młodszym wielbicielom fauny. Uczestnicy będą mieli okazję podziwiać gatunki ryb, które zdobyły mistrzowskie wyróżnienia, zaznajomić się ze standardami oceny obowiązującymi w tym roku, a także spotkać hodowców i sędziów. Dla urozmaicenia dnia dzieciom, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, takich jak gra terenowa, quizy z nagrodami czy warsztaty plastyczne o tematyce akwarystycznej.

Serdecznie zapraszamy między godzinami 11:00 a 13:00. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne po nabyciu biletu do ZOO.

ZOO Płock we współpracy z Klubem Poecilia Reticulata już szósty raz organizuje Mistrzostwa Europy i Polski Gupika w Kategorii Par. Do udziału zgłosiło się około 200 par ryb od hodowców nie tylko z Polski, ale z całej Europy. Ocenianie konkursowe prowadzone jest przez grupę międzynarodowych sędziów.

Mimo swojej niewielkiej wielkości, gupiki (Poecilia reticulata) zdobyły uznanie na całym świecie. Choć ich naturalnym środowiskiem jest północno-wschodnia Ameryka Południowa oraz Karaiby, to już w XIX wieku zaczęły być wprowadzane do naturalnych ekosystemów różnych krajów Afryki, Ameryk i Azji. Powodem tego była ich skuteczność w walce z larwami komarów – ulubionym przysmakiem tych ryb. Redukcja populacji komarów oznaczała jednocześnie mniejsze zagrożenie malarią. Dlatego też gupiki zasłużenie zdobyły miano „mosquito killers” – zabójców komarów.