"Wisła w strofach i kolorach". Happening poetycko-malarski w Płocku

16 września 2023 r. miasto Płock stanie się gospodarzem wydarzenia artystycznego zatytułowanego „Wisła w strofach i kolorach”. Jest to happening poetycko-malarski, za którego organizację odpowiada Książnica Płocka. Wydarzenie zaplanowano na godziny od 15:00 do 18:00 i odbędzie się na malowniczych bulwarach nad Wisłą.

Obok wejścia na molo, organizatorzy wydarzenia przygotują specjalnie dla uczestników strefę relaksu z rozstawionymi sztalugami, leżakami i puffami. To miejsce będzie służyło jako przestrzeń dla tych, którzy chcą aktywnie brać udział zarówno w części plastycznej, jak i poetyckiej happeningu. Celem tego wydarzenia będzie pokazanie jak Wisła oraz poezja mogą łączyć różne pokolenia i stanowić nośnik tradycji. Podczas happeningu słuchacze będą miały okazję wysłuchać wybranych wierszy prezentowanych w nietuzinkowy sposób. Wydarzenie wpisuje się w hasło „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, będące dewizą tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Pomoc w organizacji i realizacji happeningu zaoferowali uczniowie I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego, artystki z Uniwersytetu III Wieku oraz Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Do udziału zaproszeni są wszyscy zainteresowani, niezależnie od tego czy to będą osoby specjalnie przybyłe na happening, czy też przypadkowi przechodnie podczas spacerów nad Wisłą. Każdy będzie miał szansę spróbować swoich sił w malowaniu. Na miejscu dostępne będą blejtramy, farby, szkicowniki, ołówki i kredki. Jednak liczba miejsc przy sztalugach jest ograniczona.