Ostatni etap rewitalizacji zabytkowych kamienic przy ulicy Sienkiewicza w Płocku

Zgoda na odnowę ostatniej z historycznych kamienic położonych przy płockiej ulicy Sienkiewicza została wydana. Kamienica pod adresem Sienkiewicza 48 jest uważana za jeden z najcenniejszych składników architektury miejskiej XIX wieku.

W ramach procesu odnawiania starodawnej architektury jednej z najstarszych arterii Starego Miasta w Płocku, do tej pory udało się zrewitalizować 5 budynków umiejscowionych przy ulicy Sienkiewicza. W wyniku tych działań powstało blisko 200 mieszkań, które stały się miejscem zamieszkania przede wszystkim młodych mieszkańców Płocka, korzystających z programu „Mieszkanie na start”. Jedna z lokatorek podkreśla, iż taka sytuacja jest znacznie korzystniejsza niż wynajem u osób prywatnych. Kolejna dodaje, że to duża szansa dla młodych rodzin oraz osób samotnych na rozpoczęcie dorosłego życia.

Obecnie inicjowany jest finalny etap rewitalizacji tej części starówki. Płocki urząd miasta wyraził zgodę na odnowienie jednego z najbardziej wartościowych budynków przy Sienkiewicza 48. Budynek ten kiedyś należał do rodziny Sarny, która na początku XX wieku założyła pierwszą fabrykę maszyn rolniczych. Jak informuje Mirosław Kłobukowski, prezes Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, inwestycja ta na etapie przygotowawczym otrzymała 10-procentowe dofinansowanie z rządowego programu Rozwoju Budownictwa.

Planowane prace przy kamienicy przy Sienkiewicza 48 mają rozpocząć się pod koniec roku, co będzie oznaczać zakończenie rewitalizacji północnej strony tej zabytkowej ulicy. Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka podkreśla, że to już ostatnia tego typu inwestycja i nie posiadają więcej nieruchomości na tej części ulicy Sienkiewicza potrzebujących rewitalizacji.

Projekty związane z odnawianiem ulicy Sienkiewicza są wspierane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na renowację i odbudowę kamienic samorząd wraz z miejskimi spółkami udało się pozyskać do tej pory ponad 30 mln złotych.