Odznaczenie dla płockiego funkcjonariusza za bohaterską akcję ratunkową

Starszy posterunkowy Tobiasz Hiszpański z Komendy Miejskiej Policji w Płocku otrzymał prestiżowe odznaczenie – Medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medal ten jest przyznawany za wykonywanie działań ratunkowych z narażeniem własnego zdrowia i życia. Hiszpański został uhonorowany tym medalem za swoją odważną postawę podczas ewakuacji pacjentów z Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, gdzie doszło do pożaru.

Uroczystość wręczenia medali, której gospodarzem był Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, miała miejsce 22 września. Nagrodzeni zostali różni funkcjonariusze z całego kraju, którzy bez wahania narażali swoje życie, aby pomóc innym. Wśród odznaczonych znalazło się sześciu policjantów z regionu mazowieckiego.

Podczas pełnienia służby patrolowej, st. post. Tobiasz Hiszpański otrzymał informację o potrzebie interwencji na ulicy Medycznej 19 w Płocku. Zgłoszenie wskazywało na pożar budynku Oddziału Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego. Policjanci dotarli na miejsce jako pierwsi i niezwłocznie przystąpili do działań ratunkowych.

Nawiązując kontakt z personelem medycznym, ustalili liczbę hospitalizowanych osób oraz natychmiast przystąpili do ich ewakuacji. Każdy z pacjentów przebywał w osobnym pokoju, a jeden z nich został ewakuowany wraz z łóżkiem po wyważeniu drzwi do pokoju.

W pewnym momencie personel medyczny zorientował się, że brakuje jednej z osób, które miały być ewakuowane z oddziału. Pomimo bardzo złych warunków widoczności spowodowanych intensywnym zadymieniem, policjanci przystąpili do przeszukiwania pomieszczeń. Gdy siłowo otworzyli drzwi do jednego z pomieszczeń, odnaleźli brakującego pacjenta i wynieśli go na zewnątrz – informuje Komenda Miejska Policji w Płocku.

Po ewakuacji wszystkich pacjentów, funkcjonariusze przystąpili do usuwania wyposażenia znajdującego się w placówce, które było narażone na działanie ognia.