Limitowane godziny otwarcia nekropolii w Płocku przysparzają problemów mieszkańcom

Największy cmentarz w Płocku, znajdujący się przy ulicy Bielskiej, jak również biorąc pod uwagę całe Północne Mazowsze, jest dostępny dla odwiedzających jedynie do godziny 18. Ten fakt staje się kłopotliwy dla wielu mieszkańców miasta, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu przedświątecznego. Sytuacje, w których osoby odwiedzające groby bliskich zostawały zamknięte na terenie cmentarza, zdarzały się już w przeszłości.

Tym, którzy pragną złożyć wizytę na grobach swoich najbliższych na tej nekropolii, położonej w Płocku i będącej największą na obszarze Północnego Mazowszu, pozwala na to regulamin jedynie do 18-ej. Po tej godzinie bramy cmentarza są zamykane.

Taki stan rzeczy stanowi poważny problem dla tych, którzy pracują do późnych godzin popołudniowych. Szczególnie dotkliwy jest on w okresie przedświątecznym, kiedy wiele osób chciałoby zadbać o porządek na grobach i przygotować je na nadchodzące Wszystkich Świętych. Jak zauważali niektórzy odwiedzający cmentarz, nie byłoby problemu z otwarciem nekropolii do godziny 22, zwłaszcza że na miejscu jest ochrona.

Zdarzały się już sytuacje, kiedy osoby odwiedzające groby zostawały zamknięte w obrębie cmentarza, co wymagało interwencji straży miejskiej.

O godzinach, w których dostępna jest nekropolia, decyduje regulamin cmentarza przyjęty przez radę miasta Płock. Na ten rok nie ma już szans na jego zmianę. Jak wyjaśnił Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płocka, skrócenie godzin otwarcia cmentarza było jednym ze sposobów na oszczędność energii elektrycznej.

Dłuższe godziny otwarcia dla odwiedzających przewidziane są jedynie bezpośrednio przed świętem Wszystkich Świętych. Od 31 października do 2 listopada bramy cmentarza będą otwarte przez całą dobę.