Ceny docieplenia budynku

Docieplenie budynku po zamknięciu etapu budowy to jedno z najważniejszych zadań inwestora, z którym nie należy zwlekać, ani tym bardziej z którego nie powinno się rezygnować. Obecnie prace termoizolacyjne są raczej standardem, których koszt jest zwykle wliczany do całkowitego kosztu inwestycji. Na cenę docieplenia budynku składa się wiele zmiennych, dlatego niemożliwe jest podanie jednej kwoty. Na ostateczny koszt jednak podstawowy wpływ ma cena zakupu wybranego materiału termoizolacyjnego, a także cena samej robocizny.

Rodzaj materiału 

Wybierając materiał termoizolacyjny do docieplenia, należy pamiętać o dostosowaniu jego rodzaju i parametrów do danego rodzaju podłoża. To niezwykle ważne, z czego wykonane są ściany zewnętrzne naszego domu, od tego bowiem zależy wartość współczynnika przenikania ciepła. Wyższa wartość tego współczynnika oznacza w praktyce wyższą energochłonność budynku i wyższy koszt jego ocieplenia.

Jednym z najczęściej wybieranych materiałów termoizolacyjnych jest styropian, który swoją popularność zawdzięcza niewielkiej wadze i niewielkim wymaganiom montażowym przy jednocześnie niskim współczynniku przenikania ciepła, który dla styropianu fasadowego wynosi od 0,035 do 0,045 W/(mK). Równie dużą popularnością cieszy się wełna mineralna, która dzięki świetnej paroprzepuszczalności pozwala odprowadzić wilgoć na zewnątrz budynku. Odznacza się, podobnie jak styropian niskim współczynnikiem lambda, utrzymującym się na poziomie 0,030 – 0,041 W/(mK), co oznacza że jest świetnym izolatorem ciepła. Jedynym minusem wełny mineralnej może okazać się nieco wyższa cena zakupu i większe wymagania montażowe. I tu pojawia się kolejna ważna kwestia, koszt robocizny. Koszt prac ociepleniowych jest różny w zależności od regionu kraju i waha się od 80 zł/m2 do nawet kilkuset złotych. Duże wahania widełek cenowych są również związane z rosnącą przez ostatni rok inflacją i dużym popandemicznym popytem. Jeśli stajemy przed decyzją, komu zlecić docieplenie budynku w Płocku czy innym większym mieście, możemy skorzystać z porównywarki ofert różnych wykonawców, dostępnej w różnych serwisach budowlanych. Jeśli szukamy wykonawcy w małej miejscowości, mamy znacznie mniejsze możliwości wyboru, dlatego warto skorzystać z polecenia.

Ocieplenie styropianem

Planując docieplenie budynku, należy pamiętać by w wydatkach uwzględnić również materiały montażowe, takie jak kołki, kleje, siatki zbrojące czy podkład tynkarski. Wiele też zależy od tego, jaką metodę ocieplenia wybraliśmy i na jaki materiał termoizolacyjny się zdecydowaliśmy – w przypadku styropianu, kołki montuje się w budynkach o wysokości powyżej 8 m, zaś przy wełnie kołki są konieczne. Ceny styropianu fasadowego białego o grubości 10 cm to wydatek rzędu 30-50 zł/m2, natomiast styropianu fasadowego grafitowego o tej samej grubości – od 60 zł/m2. Jeśli do tego doliczymy koszt robocizny, a także zakup tynku, farb i podkładu, koszt ocieplenia domu za 1 m2 styropianem wyniesie od 145 do 180 zł.

Ocieplenie wełną mineralną

Koszt ocieplenia wełną mineralną zależy przede wszystkim od grubości samego materiału – im grubsza wełna, tym wyższy koszt zakupu. Porównując aktualne cenniki hurtowni budowlanych, koszt zakupu wełny mineralnej zaczyna się od ok. 17 zł/m2, jednak znacznie więcej zapłacimy za jej ułożenie. W zależności od rejonu Polski, położenie metra kwadratowego wełny mineralnej to wydatek w wysokości średnio 60 zł/m2. Podliczając zakup wełny, a także materiałów montażowych, dodając do tego koszt robocizny, możemy otrzymać całkowity koszt ocieplenia w wysokości nawet 200 zł/m2, co daje wynik znacznie wyższy niż w przypadku ocieplania styropianem.