Zakup nieruchomości w Hiszpanii jako inwestycja — na co zwrócić uwagę?

Inwestycje w nieruchomości zyskują na popularności. Osoby, które posiadają większe ilości gotówki, coraz częściej decydują się na zakup apartamentu lub domu w prestiżowym miejscu. W dobie inflacji można w ten sposób zabezpieczyć się przed utratą wartości zgromadzonych środków. Nieruchomości stanowią również stabilne źródło pasywnego dochodu.

Dlaczego zakup nieruchomości to dobra inwestycja?

Nieruchomości są jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Ich wartość przeważnie rośnie z czasem, szczególnie jeśli znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji. W apartamencie lub domu można zamieszkać, ale również przeznaczyć go na wynajem. Nieruchomość staje się w takiej sytuacji stabilnym źródłem pasywnego dochodu. Hiszpania jest tłumnie odwiedzana przez turystów, więc w przypadku apartamentów znajdujących się na wybrzeżu można zdecydować się nawet na najem krótkoterminowy. Znalezienie klientów chętnych do odwiedzania nadmorskich miejscowości nie powinno stanowić dużego wyzwania. Biuro nieruchomości w Hiszpanii oferuje dostęp do ciekawych obiektów znajdujących się na wybrzeżu Costa del Sol. Warto ponadto również zwrócić uwagę na to, że po upływie kilku lat nieruchomość można sprzedać z zyskiem. Jest to stosunkowo stabilny rynek, a zmiany na nim można przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Inwestycja w nieruchomości pomaga ponadto ochronić oszczędności przed wpływem inflacji. 

Na co zwrócić uwagę inwestując w nieruchomość w Hiszpanii?

Zakup nieruchomości za granicą jest nieco trudniejszy, niż dokonanie transakcji w Polsce, ze względu na większą liczbę formalności, których trzeba dopełnić. Na początku konieczne jest sporządzanie umowy wstępnej (kupna — sprzedaży) po hiszpańsku. Rezerwacja konkretnego domu czy apartamentu wiąże się z koniecznością wpłacenia zaliczki w wysokości od 3 do 10 000 euro. Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza. Jeśli została oddalona w czasie o więcej, niż miesiąc, trzeba się również liczyć z koniecznością pokrycia kosztów depozytu. Akt notarialny spisywany jest po hiszpańsku w obecności tłumacza przysięgłego. Warto mieć świadomość, że zakup nieruchomości można sfinansować, biorąc kredyt. Lokalne banki pokrywają nawet do 70% całkowitej kwoty. Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie polskiego zeznania podatkowego. Uzyskanie pożyczki w obcej walucie nie obciąża, wpływa na możliwość zadłużenia się w naszym kraju. Zakup nieruchomości na firmę pozwala ponadto uzyskać nawet 10% zainwestowanej kwoty w postaci podatku VAT.