Obchody Międzynarodowego Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami w Płocku pełne różnorodnych wydarzeń

W tym roku, Płock świętuje Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który przypada na 3 grudnia, poprzez organizację całego tygodnia rozbudowanych obchodów. Rozpoczęcie festiwalu jest zaplanowane na 29 listopada i obejmuje szereg różnorodnych atrakcji takich jak spotkania, warsztaty, seanse filmowe i wiele innych.

Kierownictwo miasta postanowiło odnowić formę tegorocznych obchodów, aby zapewnić szereg różnych aktywności dla większej liczby mieszkańców. Marzena Kapuścińska, dyrektor departamentu kultury i wsparcia społecznego w urzędzie miejskim, podkreśla to podejście. Planowane wydarzenia obejmują zarówno zawody sportowe i wydarzenia kulturalne, jak i spotkania ze specjalistami.

Pierwszym punktem programu jest mini olimpiada, która odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 24 przy ulicy Słonecznej. Zawody przyciągną nawet 200 młodych uczestników ze specjalistycznych szkół i instytucji z Płocka i okolic. W następnych dniach mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji, takich jak komedia „Uwolnić Mikołaja” w kinie Za Rogiem, wystawy w Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Mazowieckim, spektakl w Książnicy Płockiej oraz zwiedzanie Stadionu Orlen.

Zaabsorbowanie tygodnia obchodów nastąpi dzięki Przeglądowi Talentów, który odbędzie się na scenie Płockiego Centrum Kultury i Sztuki. Wystąpią tam chóry, zespoły i grupy artystyczne ze specjalistycznych placówek płockich i edukacyjnych z integracyjnymi oddziałami. W przerwach zaplanowano zabawy taneczne oraz poczęstunek.

Niektóre wydarzenia są przeznaczone dla grup zorganizowanych, dlatego nie ma na nie rejestracji. Fundacja Eldorado & Kucykomania Pomoc Dzieciom z Niepełnosprawnościami zaprosiła osoby ze spektrum autyzmu z płockich stowarzyszeń do wzięcia udziału w spotkaniu z różnymi zwierzętami, takimi jak strusie, alpaki i kucyki. Z kolei Biblioteka Pedagogiczna przygotowała warsztaty biblioteczne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku.

Anna Gołębiowska, rzecznik osób z niepełnosprawnościami, zachęca wszystkich płocczan z niepełnosprawnościami do wspólnej zabawy, rozmowy i sprawdzenia, co Płock ma do zaoferowania w tym specjalnym tygodniu.