Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak daleko od domu?

Odprowadzenie zanieczyszczeń z posesji to jedno z najważniejszych zadań, przed którymi stoją właścicieli nieruchomości położonych głównie na terenach wiejskich czy obrzeżach miast. W wielu tego typu miejscach nie istnieje sieć kanalizacyjna, dlatego trzeba samodzielnie szukać alternatywnych rozwiązań. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z tym problemem, a jednym z nich jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – najważniejsze informacje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są świetną opcją wszędzie tam, gdzie nie można podłączyć się do ogólnej kanalizacji, a także nie chce się korzystać z szamba, które w dłuższej perspektywie jest mało opłacalne. Własna oczyszczalnia ścieków charakteryzuje się sporą wydajnością, bezawaryjności, nie trzeba jej obsługiwać, a eksploatacja jest prosta i mało kosztowna. Nie sposób pominąć też walorów ekologicznych, ponieważ w tego typu oczyszczalni korzysta się głównie z zasobów naturalnych takich jak bakterie i inne mikroorganizmy, a dodatkowo oczyszczone ścieki, w postaci wody, wracają do środowiska. Wśród dostępnych rodzajów można wymienić oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym lub żwirowym, jak i oczyszczalnie z osadem czynnym albo złożem biologicznym.

Budowa przydomowej oczyszczalni – jakie odległości zachować?

Aby wybudować niewielką przydomową oczyszczalnię nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłosić prace we właściwym starostwie. Niezbędne jest dołączenie opisu technicznego oraz projektu takiej instalacji. Jest to o tyle ważne, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, oczyszczalnia musi być umiejscowiona na działce z zachowaniem konkretnych odległości. Dla przykładu, dystans między instalacją a nieruchomością musi wynosić minimum 5 metrów, a odległość od granicy działki – 2 metry. Trzeba też zwrócić uwagę m.in. na odległość oczyszczalni od instalacji elektrycznej (1,5 m), rur wodnych (1,5 m), studni (15 m), przewodów gazowych (0,5 – 3 m) i wielu innych tego typu elementów.

Własna oczyszczalnia – o czym jeszcze pamiętać?

Widzimy więc, że przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie zarówno dla niewielkich, jak i dużych gospodarstw domowych. Kluczowy jest wybór instalacji, która pod kątem technicznym będzie spełniać wszelkie potrzeby i wymagania. Jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat oczyszczalni, najlepiej poprosić o pomoc fachowców, którzy zajmą się wszystkim w sposób kompleksowy – od wyboru do montażu całej instalacji. Możemy mieć wtedy pewność, że wszystko będzie działać tak, jak powinno i to przez długi okres. Budowa przydomowej oczyszczalni nie jest bowiem tanią inwestycją, ale na pewno warto ją przeprowadzić, ponieważ zwróci się w dłuższej perspektywie.