Plany budowy sali koncertowej – oczekiwane koszty i wpływ na centrum miasta

Trzy lata temu rozpoczęły się plany budowy nowej sali koncertowej w centralnej części miasta. Wstępne szacunki budżetowe wynosiły około 100 milionów złotych, ale teraz wiadomo, że całkowity koszt wyniesie co najmniej dwa razy więcej. Nie jest jeszcze dostępna konkretna data rozpoczęcia prac budowlanych, które przewiduje się, że potrwają nieco ponad dwa lata. Miasto samo nie jest w stanie sfinansować tak kosztownego przedsięwzięcia.

Zmiany w przestrzeni miejskiej związane z budową sali koncertowej na Nowym Rynku, sąsiedztwie teatru, będą znaczące, zwłaszcza pod kątem parkingu. Prace przemodelują także samą przestrzeń miejską, na przykład chodnik przy Nowym Rynku ma zostać poszerzony do 9-10 metrów szerokości. Jak mówił Artur Zieliński, zastępca prezydenta ds. rozwoju i inwestycji, istnieje zamiar utrzymania jak najwięcej zieleni. Niemniej jednak pewne drzewa będą musiały zostać usunięte – o czym informują operaty dendrologiczne miasta.

Zgodnie z wypowiedzią zastępcy prezydenta, jeżeli to możliwe, roślinność zostanie zachowana lub dokonane zostaną nowe nasadzenia. Niestety, z powodu podziemnej infrastruktury, w tym garażu oraz instalacji wodnych, energetycznych i gazowych, nie ma możliwości sadzenia drzew od strony Alei Jachowicza.

Obecny parking przy teatrze jest największym darmowym miejscem postojowym w starym mieście. Niezliczone indywidualy korzystają z niego każdego dnia. Jednak budowa sali koncertowej oznacza konieczność usunięcia tego parkingu. Zamiast tego planuje się utworzenie podziemnego garażu dla gości korzystających z sali koncertowej.

Andrzej Aleksandrowicz, radny miejski, pytał o liczbę miejsc postojowych zaplanowanych do utworzenia w garażu podziemnym. Pytał także o plany dotyczące ulicy Królewieckiej oraz ogólne ramy czasowe i finansowe projektu.