Ostrzeżenie policji przed oszustami wykorzystującymi systemy płatności mobilnych do wyłudzania środków

W ramach działań prewencyjnych, funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Płocku alarmują mieszkańców miasta o nowych sztuczkach oszustów, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Przestępcy skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu roztargnienia i braku uwagi użytkowników podczas dokonywania płatności mobilnych. Specjalne ostrzeżenie kierowane jest do wszystkich osób korzystających z takich usług.

Nadszedł okres przedświąteczny, a wraz z nim wzmożony ruch zakupowy, pośpiech i roztargnienie. Właśnie te czynniki mogą sprzyjać mniej czujnemu podejściu do bezpieczeństwa finansowego. Funkcjonariusze przypominają, aby zachować ostrożność, szczególnie podczas obsługi transakcji mobilnych i reagowania na prośby o wykonanie takiej płatności od znajomych.

Sierżant sztabowy Monika Jakubowska z płockiej Komendy Miejskiej Policji apeluje: „Zawsze upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie stoi osoba chcąca nas oszukać. Nigdy nie powinniśmy udostępniać naszych kodów płatności mobilnych ani dokonywać transakcji bez sprawdzenia i potwierdzenia jej szczegółów”.

Funkcjonariusze podają kilka wskazówek, które mogą pomóc uniknąć stania się ofiarą oszustwa: zalecają stosowanie dwufaktorowej autentykacji kont społecznościowych, co utrudnia ich przejęcie; zawsze należy sprawdzać tożsamość „znajomych”, którzy kontaktują się z nami za pośrednictwem komunikatorów internetowych – najlepiej jest zadzwonić bezpośrednio do osoby, która prosi o pomoc finansową; przed zatwierdzeniem transakcji w aplikacji bankowości mobilnej warto dokładnie sprawdzić jej dane, ponieważ przestępca nie będzie mógł wypłacić środków, dopóki transakcja nie zostanie potwierdzona na naszym telefonie; zawsze należy chronić swój telefon, a szczególnie kod PIN do mobilnej aplikacji bankowej.