Płocka Szkoła Podstawowa nr 3 triumfuje w Ogólnopolskim Finale Ligi Robotów na Stadionie Narodowym w Warszawie

7 grudnia 2023 roku, uczniowie płockiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3, osiągnęli wyjątkowe zwycięstwo w prestiżowym konkursie robotycznym. Główną areną zmagania młodych pasjonatów nauki były ogólnopolskie finały Ligi Robotów, które odbyły się na Stadionie Narodowym w stolicy kraju. Uczestnicy musieli zaprezentować swoje umiejętności w konkurencjach opartych na trzech kluczowych dziedzinach naukowych.

Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, Marta Marszałek-Pajewska, podkreśliła znaczenie tego wydarzenia. W skrócie opisała to jako: „Przybyli, zobaczyli, zwyciężyli”! Zespół, w skład którego wchodzili: Artur Będzikowski, Wiktor Chyliński, Franciszek Gajewski, Filip Filipiak, Aleksander Krajewski i Franciszek Pajewski pod opieką Marty Marszałek-Pajewskiej i Pawła Kamińskiego, wykazał się podczas turnieju robotycznego prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, pod auspicjami Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podczas zawodów, młodzi naukowcy musieli przejść przez szereg intensywnych przygotowań, przeprowadzając różne badania, ćwiczenia i eksperymenty. Konkurencje były oparte na trzech kluczowych dziedzinach nauki: informatyce, matematyce oraz fizyce połączonej z mechaniką. Zadania, które musieli wykonać uczniowie obejmowały skonstruowanie i zaprogramowanie robota z klocków Lego, programowanie losowych zdarzeń oraz skonstruowanie modelu pojazdu wyścigowego napędzanego gumką.

Wicedyrektor szkoły podkreśliła, że już na etapie wojewódzkim drużyna zdobyła solidną dawkę pewności siebie i motywacji. To nie tylko rezultat umiejętności i inteligencji członków zespołu, ale także dobrze przemyślanej strategii i dopracowanej konstrukcji robota. Choć na etapie ogólnopolskim uczniowie znaleźli się na podium tylko w konkurencji praktycznej z robotem, zajmując 2. miejsce, to dobre wyniki w pozostałych konkurencjach zapewniły im ostateczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.